IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Под две трети от жилищата в България имат едновременно ток, вода и канализация

Страната е много далеч от изпълнението на европейската директива за отпадъчни води, заяви експерт

18:15 | 26.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

По-малко от две трети от всички обитавани жилища в България имат едновременно ток, вода и централна канализация. Най-големи са проблемите с достъпа до водопроводните и санитарните услуги при незаконните постройки. Това са изводите от проучване на фондация „Земя завинаги“, което бе представено днес в здравното министерство.

„Достъпът до чиста вода е фундаментално изискване за здравословен начин на живот“, припомни заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова. 

Според проучването има сериозни проблеми с достъпа до вода и санитария в кварталите, които са възникнали като резултат от незаконно строителство като плодивския квартал „Столипиново“ с около 40 хил. души население, софийския „Факултета“, сливенския „Надежда“, старозагорския „Лозенец“. Правят се опити за узаконяване и събаряне на незаконни постройки, но проблемът остава, включително близо до центъра на София в „Татарли“.

Представителите на фондацията твърдят, че има затъмнение по въпроса за заплащането на водата в махалите с незаконни къщи и това не е в полза за лоялните потребители и социалния мир.

Нормативната уредба трябва да се подобри, що се отнася до правата на учениците и на пътуващите с автобуси, заяви Диана Искрева, изпълнителен директор на фондация „Земя завинаги“.

Тя посочи, че в момента няма законодателство, което да гарантира качествени санитарни услуги за учениците, но все пак в последните години все повече училища в малките населени места изграждат вътрешни санитарни възли.

По думите й пък пътуващите с междуградските автобусни линии изобщо не са защитени. Тоалетните в автобусите са заключени, по автогарите са платени и често се налага пътниците да се разправят с шофьорите, за да спрат, но това според нея може лесно да се промени с една наредба.

Диана Искрева изтъкна, че България е много далеч от изпълнението на европейската директива за отпадъчни води и предупреди, че заради несъответствия през 2016 година Италия е била глобена  с 62 млн. евро плюс 347 хил. евро на ден до отстраняването на проблема в 80 селища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още