Учениците, които са в дуална форма за обучение, да сключват трудови договори, предложи Министерството на образованието по време на Тристранния съвет за национално сътрудничество, предаде БНР. Идеята е договори да сключват учениците, които са в 11 и 12 клас, а част от осигуровките им да бъде поета от работодателите.
Работодателите и синдикатите обаче се разминават в позицията си по тази идея. Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по време на дуалното обучение се "губят материали, инструменти, работно време на майстора" и изплащането на допълни осигуровки върху възнаграждението ще намали желанието да се наемат ученици.
Според синдикатите правата на учениците, които работят, трябва да бъдат гарантирани чрез трудови договори. Според тях това е един от начините за решаването на проблема с липсата на квалифицирана работна ръка.
По време на дискусиите обаче се появиха още въпросителни, сред които и по отношение на здравните осигуровки на учениците - от една страна те се плащат от държавата, защото децата са на възраст под 18 години, а от друга - от работодателите по силата на сключения трудов договор, посочва Канал 3.
Участниците в заседанието нямат единно становище и по отношение на друг предложен законопроект - за промени в Наредбата за работното време и отпуските. Министерството на труда и социалната политика предлага обезщетения при отсъствие от работа да се изчисляват на базата на работни часове, а не на работни дни.
Според мотивите новият метод за изчисление на обезщетения ще бъде в облекчение и на Националния осигурителен институт (НОИ) и за бизнеса.
От КНСБ заявиха, че така ще бъдат ощетени работещите със сумирано работно време, но според работодателите изчисляването на отсъствие от работа в часове е по-справедливо.
"Тези, които работят на сумирано изчисляване на работно време, работят по свой график. При тях съботата и неделята може да е работен ден, а понеделникът и вторникът да е почивен. Ако на тях им се падне болничният в дните, когато са почивни, се оказва, че трябва да се плати нещо, което всъщност не се полага, не се дължи", каза Васил Велев.
В Наредбата трудовото министерство предлага още осиновителите на деца да имат право на отпуск от 365 дни до навършване на 5-годишна възраст, допълва агенция "Фокус". По този начин осиновителите ще имат равни права с биологичните родители, обясни социалният министър Бисер Петков по време на заседанието.


Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм