IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Правителството увеличи тавана на новия държавен дълг на 10 млрд. лева

Кабинетът залага и дефицит в размер на 3,5 млрд. лева в Закона за бюджета за тази година

22:15 | 30.03.20 г. 14
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Максималният размер на държавния дълг, който може да бъде поет тази година, се увеличава на 10 млрд. Лева от 2,2 млрд. лева. Това реши правителството на извънредно заседание, проведено с конферентна връзка, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.

Кабинетът залага и дефицит в размер на 3,5 млрд. лева за тази година.

Новината е драстичен обрат в досега поддържаната от кабинетите на Борисов политики за поддържане на фискален баланс. Подобен обрат обаче преди дни осъществи и Германия, отклонявайки се от поддържаната от години бюджетна дисциплина, като дори промени Конституцията.

Увеличението на тавана на новия дълг е във връзка с очакваното неизпълнение на приходите, разходите около борбата с разпространението на коронавируса Covid-19, включително схемата 60/40 и увеличаването на капитала на Българската банка за развитие (ББР), и гарантирането на достатъчно ликвидни фискални буфери в случай на по-негативен от очаквания сценарий, става ясно от съобщението.

„Необходимостта от изготвяне на законопроекта произтича от очертаващата се невъзможност да бъдат постигнати заложените фискални цели с разчетите към Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. Причините за това са, от една страна, необходимост от осигуряване на допълнителни разходи в изпълнение на Закона за мерките и действията по време на действието на извънредното положение и, от друга страна, прогнозираното към момента влошаване на параметри на приходите по бюджета“, посочва се в съобщението.

Правителството е разработило базов и алтернативен сценарий на развитие на макроикономическите индикатори, които план очертават сериозно изоставане при основните данъци и осигурителни вноски спрямо планираните параметри, посочват от правителствения пресцентър. „Причините за прогнозираното неизпълнение на приходите са комплексни – външни и вътрешни фактори – като те ще допринесат за намаляване на вътрешното потребление, свиване на износа и вноса, по-ниска от планираната заетост, промени в допусканията за цената на суровия петрол и курса на щатския долар и др.“, пояснява се в съобщението.

Разчетите при изготвения базов сценарий очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите в общ размер на около 2,44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци - ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др. Нищо не е посочено обаче за алтернативните сценарии.

Във връзка с изпълнението на схемата 60/40 за компенсиране на работодателите се увеличава трансферът по бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за фонд „Безработица“ ДОО в размер на 1,43 млрд. лв., в т.ч. 1 млрд. лв. за допълнителни разходи и 430 млн. лв. за компенсиране на очаквано неизпълнение на приходите по бюджета на ДОО.

Заедно с възможността за издаване на държавни гаранции по заемни споразумения за финансиране на Българската банка за развитие в размер до 700 млн. лева, общата сума, предлагана при корекция на бюджета е 4,2 млрд лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 3 години
И аз като @data да питам: къв геноцид по комунистическо те гони, не знам...? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 3 години
:) хаххаа кви 16 млрд те гонят не знам . Има статистика по външния дълг в бнб - погледни преди да пишеш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
ledosvetlenie
преди 3 години
Data - Не е важен дефицита в бюджета а дефицита в държавата - За 10 години ГРОБ е на дефицит 1 000 000 българи - Такъв геноцид и по комунистическо не е имало Апропо някой спомня ли си какво си купихме с 16-те милиарда дълг с който ни заробиха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
Sokratus
преди 3 години
Много е важно как ще се изхарчат взетите пари на заем. Ако отидат за техните си хора и фирми, ефекта за нас ще е отрицателен. Защото ще имаме дълг да изплащеме, те ще станат още по-богати и ще почнат да се държат с нас като с гоподари. Ако ги дадат на малките фирми и населението е супер, но както виждаме и на Бойко И на Горанката това не им е на ъкъл.Затова по-добре да не взимат! :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
kalendar
преди 3 години
я ни разкрий какво беше съотношението дълг/БВП при Дянков, че много ми стана любопитно какво му е било лошото :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
data
преди 3 години
Дянков 2012 направи W криза от чист инат . Абсолютно безмисленно сви бюджетните разходи и тръгна към балансиран бюджет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 3 години
Учеха ни че излишъка се пази и се ползва по време на икономически спад. Поне 5 години имаха излишък, къде го сега да го ползваме? Йок, изядохте го.Купиха самолети - ефшестнайски - за радост на олита като писалия под мене... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
и на мен ми звучи правилно . взимат сравнително негативен сценарий . освен това от ЕС разхлабват правилата за неупотребените фондове и от там ще дойде голяма ликвидност . направили са сметката ... а вдянков работеше при много по-лошо съотношение дълг/бвп и плащаше дълг , а не взимаше ... аз съм му фен на този простaкел ... :))) ... за неколко години ни вкара в ред доста ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
RSG
преди 3 години
Учеха ни че излишъка се пази и се ползва по време на икономически спад. Поне 5 години имаха излишък, къде го сега да го ползваме? Йок, изядохте го.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 3 години
1. Решението е правилно - пропаст не се прескача на 2 пъти . 2. Дефицита е в рамките на 3 % от БВП - демек Масстрих критерия е спазен . 3. Боко проявява завиден прогрес и експерименти тип Дянков няма да има . 4 Не размера на дълга е важен , а размера на дефицита - реалния дълг в края на годината ще е до 3.5 млрд . 5 Размера на дефицита е долу горе равен на прогнозируемият спад на БВП 6. Ако се справим в рамките на предложеният бюджет сме супер
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още