IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преброяване 2021: Населението на България се стопи с 10% за 10 години

Само 34% от българите са се преброили електронно, показва предварителната оценка. Окончателните резултати ще бъдат обявени до края на 2022 г.

12:35 | 06.01.22 г. 54
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Населението на България към септември 2021 г. е 6 520 314 души. Това показва предварителната оценка на "Преброяване 2021", която беше представена на пресконференция на председателя на Националния статистически институт (НСИ) Сергей Цветарски след проведеното национално преброяване, продължило от 7 септември до 10 октомври 2021 г.

Предстои все още данните да бъдат уточнявани след въвеждането на преброителните карти. Окончателните резултати няма как да са готови преди март тази година, уточни Цветарски, цитиран от bTV. Крайните и окончателни резултати от преброяването предстои да бъдат обявени до края на 2022 г. 

Преброени са 2 813 847 домакинства, или средно в едно домакинство живеят по 2,3 лица.

Само 34% от българите са се преброили електронно по време на кампанията, като това е една от причините обработката на данните да се забави. 

Оценката потвърждава задълбочаването на негативните демографски тенденции, съществуващи през последните 30 години в страната - намаляване и застаряване на населението, обезлюдяване на отделни територии на страната вследствие на отрицателния естествен прираст и миграционните процеси.

Брой на населението според преброяванията

От НСИ регистрират намаление на населението през последните четири преброявания, като най-голямо е то при преброяването през 2021 г. - с 844 хил. души, или с 11,5% спрямо 2011 година.

Естественият прираст за периода 2011 - 2021 г. е в размер на минус 448 хил. души, или 53% от общото намаление за периода. Останалите 47% се дължат на отрицателното салдо на външната миграция през периода.

Половата структура се запазва. Според оценката към 7 септември 2021 г. жените са 3 397 357, или 52,1%, а мъжете - 3 122 957, или 47,9% от населението на страната.

Разпределението на населението по възрастови групи показва задълбочаване на процеса на застаряване. Делът на лицата на възраст 65 и повече навършени години се увеличава с 5,4 процентни пункта спрямо 2011 г. и с 9,6 процентни пункта спрямо 1992 годна.

Намаляват броят и относителният дял на децата и лицата в активна възраст. Ако през 1992 г. 24% от населението е било до 17-годишна възраст, а 14% са били възрастните хора над 65 години, сега е точно обратното – 14% от населението е до 17 години, а 24% са над 65-годишни.

Относителен дял на населението по възраст според преброяванията

Наблюдава се продължаващо обезлюдяване на определени територии от страната.

Увеличава се населението в градовете, като 74% от населението на страната живее в тях. Спрямо преброяването през 2011 г. само София увеличава населението си с 14,7%. Всички останали области регистрират намаление на населението, като то варира между -8 и -26%. В селата пък живеят 25,7% от населението на страната.

Прираст на населението между преброяванията

Най-малка остава област Видин с население 74 хил. души, а най-голяма е област София с 1,48 млн. души.

Жилищата в страната са 4,182 млн. и се увеличават с 295 хил. спрямо 2011 г. Най-много жилища има в София, Пловдив, Бургас и Варна. Сградите се увеличават с 36 хил. (1,8%) спрямо 2011 г. Това се случва основно в градовете, където има развит туризъм: най-много във Варна, Бургас, Благоевград и Смолян. Сградният фонд в селата намалява.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

53
rate up comment 2 rate down comment 3
mariata
преди 2 години
Не е истина че толкова невъзпитани кавалери има тук. Или пък ти си *** може би и въпреки опитите да те забременят раждаш само кафяво и *** омесено със ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 2 години
хаха, не е истина колко си тъъъпа! раждай деца, не давай акъл!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 5 rate down comment 3
mariata
преди 2 години
Не е важно колко ти е дохода, а колко ти остават след като платиш т.нар задължителни разходи. Важно е колко часа работиш за този доход и колко добре живееш - дали трябва да супуваш само евтини стоки на промоция и да пестиш от отопление, или можеш да си позволиш да си купиш висококачествени стоки (не говоря за луксозни), и най-важното - колко свободен се чувстваш. От държавите, които съм посетил най-нещастни и бедни хора бяха в Япония и Южна Корея, въпреки високите им номинално заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 5 rate down comment 3
mariata
преди 2 години
Какво значение дали сме 9, 8, 7 или 5 милиона? Значение има, че от тези 6,5 милиона само 900 хил са децата до 17 години, а по-лошото е че от тях етническите българчета са около 500-600 хиляди. Лошото е, че средната възраст на населението е над 45, а медианата е почти 50. Лошото е че старите хора живеят по 90 години, което е хуманно, но вредно за обществото. Последното неминуемо тласка до качване на средната и медианна възраст, която при сегашния темп ще се повишава с 1-1,5 години за всяка година и делът на децата ще падне под 10%. Към 2035 година средната възраст на населението ще е пенсионна възраст - над 65
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ша мреш ли? Недей, и кой ще е червения нос на форума после...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ша мреш ли? Недей, и кой ще е червения нос на форума после...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 2 rate down comment 6
ing5rov
преди 2 години
троловете първи ше гушнат китката ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 5 rate down comment 7
Един Българин
преди 2 години
Ами "задълбочаването на негативните демографски тенденции" е пряко свързано със седенето вкъщи. Няма контакти, няма офиси, няма дискотеки - няма мацки - няма деца :))). За България Ковид мерките са геноцид. Нацията е обречена на гибел, но това в Харвард (а и в Банкя) не са го учили. Трябват програми за качествен материал. Започна се със смислени данъчни облекчения за деца, но това е малко. В София например ако искаш детето ти да учи трябва да го караш на другия край на града и да плащаш половин кола всяка година. Някак си с 450 лв на дете няма как да стане. Трябва да се класира в училищата по знания, а не по местоживеене. Аз какво да направя че около мен учениците са *** и не им се учи? Да си обрека детето на т*потия защото Фанъчка така била решила или да се забия в някой скапан апартамент на 12-тия етаж, да се чудя как да карам кола и къде да паркирам всеки ден?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 4
abdul
преди 2 години
проблемите на пенсионната система ги решава омикрон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 8 rate down comment 2
Един Българин
преди 2 години
Освен това трябва да имаш в предвид естеството на работа. Един разбирач има=ше в нашата железария - винаги даваше добри съвети. Сега го няма и няма разлика от онлайн. Предпочитам да отида в друг физически магазин, където някой кадърен ще помисли върху моя проблем. До момента изкуствения интелект не се справя особено добре, за това и онлайн търговията не ме кефи. Жената се кефи, но тя няма моя ресурс. Къде им е далаверата да не платят 200лв повече на човека ако става? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още