IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 1 март

09:18 | 01.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

До 4% поскъпва токът от юли

В. 24 часа

До 4% се очаква да поскъпне токът от юли. Това сочат неофициални разчети на експерти, запознати с изчисленията на енергодружествата. ЧЕЗ, “Енерго-Про” и ЕВН публикуваха на 28 февруари намеренията си за подаване на заявления за цени от 1 юли в КЕВР. Това е тяхно задължение по Закона за енергетиката. Нито една от компаниите обаче не посочва с какъв процент иска увеличение. Конкретните искания ще бъдат обявени на 31 март, когато е крайният срок за подаване на заявления в КЕВР.

В обявлението на “ЧЕЗ Електро България” пише, че са необходими приходи от 581 млн. лв за дейността. “ЧЕЗ Разпределение България” обявява, че планира инвестиции от 278 млн. лв. В съобщенията на ЕВН и “Енерго-Про” за промяна на цените не са посочени инвестиции и приходи. 

Разпределят ресурс на по-бавните местни власти към общините "отличници"

В. 24 часа

Към общините „отличници“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 ще бъдат преразпределени средства от инвестиционните програми на по-бавните в изпълнението на финансирани от нея проекти местни власти. За това предупреди министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай
Нанков при участието си в дискусионен форум, организиран от Националното сдружение на общините в Република България.

Кабинетът иска нов държавен орган да контролира медиите

В. Сега

По примера на медийния магнат и депутат Делян Пеевски и кабинетът реши да се захване с медиите, които са му неудобни. Пресслужбата му обяви, че ще направи проект за закон, който "да осветли собствеността и финансирането на медиите и тяхното разпространение". В него се предвижда нов "отговорен държавен орган", който да налага санкции. Подобен медиен закон не би допринесъл с нищо за прозрачността и медийния монопол, но ще бъде удобен предлог за натиск срещу независимите медии.

Намеренията на правителството са да създаде работна група, която да предложи "ясен механизъм за разкриване на крайния собственик на доставчика на съответната медийна услуга и източниците му на финансиране, отговорния държавен орган, който ще прилага механизма, както и размера на санкциите в случай на неизпълнение на задълженията на адресатите на законопроекта", съобщи пресслужбата на МС. В нея влизат министрите на икономиката, на финансите и на културата и определени от тях експерти.

По действащия закон за депозиране на печатните издания вестниците и списанията трябва да обявяват в първия брой за годината действителния си собственик. Ако не го направят, глобата е между 1000 и 2000 лв., а при повторно нарушение - от 3000 до 5000 лв. Предвижда се и глоба за печатниците и разпространителите. Санкциите по закон се налагат от министъра на културата. Едва тази година Делян Пеевски се обяви като действителен собственик на медии. Тези текстове бяха приети през 2010 г., когато пак управляваше кабинет на Бойко Борисов. Съветът за електронни медии пък регулира радиата и телевизиите.

Финансирането на сделката за ЧЕЗ затъна в тайни и лъжи

В. Сега

Тайната информация за финансирането на сделката за активите на ЧЕЗ в България, която премиерът Бойко Борисов съобщи, че е получил от Чехия, се оказа табличка на банките и офшорките, които трябва да подпомогнат неизвестната дребна българска фирма "Инерком" в амбициозната задача. Внесена в секретното деловодство на Народното събрание справка, която е с неясен автор, без подпис и печат, на практика потвърждава информацията, изнесена досега от чешките медии.

Данните в нея са толкова пунктуални, че изглеждат напълно достоверни. Неслучайно са впечатлили българския премиер, който изригна пред медиите: "Като отворих изпратеното от чешкия премиер, какво да видя: руско-грузински офшорки, руски банки, български, и то такива, които по някаква причина са имали проблеми". Той отказа да назове участниците във финансирането - заради банковата тайна, и прати информацията от Чехия в парламента, за да се запознаят с нея депутатите.

Оказва се, че бизнес дамата от Пазарджик Гинка Върбакова наистина разчита на финансиране от Първа инвестиционна банка, Уникредит Булбанк и Българската банка за развитие, въпреки че упорито отричаше да има договорки с тях, както и с офшорки. Изброените банки също отричаха да имат нещо общо с амбициозните планове на Гинка Върбакова или отказваха коментар.

Все пак ще има повече пари за болниците

В. Сега

Въпреки опасенията на по-голямата част от членовете на Надзорния съвет на здравната каса те все пак подписаха националния рамков договор с Българския лекарски съюз вчера в последния възможен момент по закон. До вчера по обед не беше сигурно, че договор ще има, а решението той все пак да бъде подписан беше обявено след специално свикана от премиера Бойко Борисов среща между него, съсловните организации на лекари и зъболекари и здравния министър Кирил Ананиев.

До намесата на Борисов се стигна, тъй като заради скандала с общо 271 млн. лв. дългове към чужди клиники, 133 млн. лв. от които просрочени, повечето членове на надзора на касата, включително и от квотата на държавата, не бяха решили дали да подпишат НРД. Основната причина е, че рамковият договор предвижда увеличение на цените на 136 клинични пътеки за болниците, за което касата ще плати 148 млн. лв. повече спрямо миналата година. Опасенията бяха, че така няма да останат средства за разплащане с болниците от ЕС.

Да не се подписва НРД, призова финансовият министър Владислав Горанов, след като управителят на НЗОК Камен Плочев поиска от парламента да актуализира бюджета на касата със 140 млн. лв., за да се изплатят просрочените дългове към чуждите клиники.

Печалбата на банките през януари е 117 млн. лева

В. Стандарт

През януари банковата система е със 117 млн. лв. печалба, с 23 млн. лв. повече спрямо януари 2017 г., съобщава БНБ. Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, към края на януари 2018 г. възлизат на 32 млн. лв. (при 47 млн. лв. година по-рано), пише още в съобщението.

Спрямо края на 2017 г. активите на банковата система намаляват с 878 млн. лв. (0.9 на сто). Позицията пари и парични салда при централни банки и други депозити на виждане, която е с най-висока ликвидност, продължава да заема съществен дял в общите активи на банковия сектор - 18.8 на сто в края на януари. На месечна база дълговите ценни книжа намаляват с 869 млн. лв. (6.4 на сто), главно при емитираните от сектор "държавно управление".

Надбавките за млади фермери ще бъдат увеличени двойно от 2018 г.

В. Монитор

По Схемата за млади земеделски стопани досега младите фермери до 40 години получаваха надбавка от 25% към плащането на хектар по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП), но от 2018 г. този процент се вдига двойно, на 50 на сто, съобщава сайтът на земеделското министерство. Това ще важи за първите 30 хектара съгласно обнародвания в „Държавен вестник” Закон за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители. Стопанството трябва да е създадено преди не повече от 5 години преди кандидатстването по схемата. Така се създава допълнителен стимул за задържане на младите хора в сектора на земеделието и селските райони.

С предложените промени се прецизират текстове в закона, които касаят подаването на общо заявление за подпомагане. Съгласно приетите промени, земеделските земи включени в заявленията за подпомагане на площ на регистрираните земеделски стопани, трябва към 31 май на календарната година да бъдат на разположение на кандидатите, което се удостоверява с регистрирано в общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите правно основание за ползването им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:02 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още