IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 10 декември

07:50 | 10.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Започва ново източване на КТБ чрез делата срещу цесиите
В. Сега

Фалиралата КТБ може да бъде допълнително източена с делата срещу цесиите между вложители, направени след рухването на банката - с изплащане на тлъсти адвокатски хонорари на "особени представители" на банката. Това алармираха пред "Сега" търговски съдии, които гледат процесите срещу тези сделки. След затварянето на банката много вложители, фирми и физически лица опитаха да спасят част от парите си, като си прехвърляха вземания и си погасяваха взаимно дългове. Така те избегнаха общия ред на удовлетворяване на кредиторите и ощетиха останалите, които не са действали по тази схема. Сега обаче синдиците оспорват част от тези сделки. Загубата от фалита на четвъртата по големина българска банка, чийто мажоритарен собственик беше Цветан Василев, се изчислява на около 4 млрд. евро. Опасенията на търговските съдии, че останалото от банката ще се доизточи, идват от решение на Върховния касационен съд (ВКС) по такова дело. В него тримата върховни съдии твърдят, че по делото е трябвало да участва и представител на фалиралата банка, какъвто е нямало на долните две инстанции. В Закона за банковата несъстоятелност няма такова изискване. Мнозинството от съдиите от долните инстанции приемат, че тези дела, водени от синдиците на банката, се гледат, без самата фалирала кредитна институция да е страна.

Бизнесът е против всеки превоз на стоки да се декларира в аванс
В. Сега

Новата нормативна приумица на финансовото министерство - предварително да се декларира всеки превоз на храни и други "рискови" за бюджета стоки, ще има значителен негативен ефект върху бизнеса. От него ще пострадат производители, вносители, дистрибутори, търговци на дребно, превозвачи и всички браншове, обслужващи хранителната индустрия в България. За това предупреждава Българската стопанска камара (БСК) по повод проектопромените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, публикувани за обществено обсъждане. Те предвиждат производители и търговци на стоки, при които криенето и точенето на данъци е най-често - като плодове, зеленчуци, жито, горива и мн. др., поне 7 дни предварително да декларират по електронен път пред НАП всяко пътуване на такива товари в страната или през граница. Промяната засяга над 100 вида стоки "с висок фискален риск" и е насочена срещу измамите с ДДС, обясняват от Министерството на финансите.  НАП ще издава уникален номер за всеки отделен превоз. Предвижда се мярката да влезе в сила от средата на 2019 г. Създава се поредна административна тежест за бизнеса, която нарушава принципа за свободно движение на стоки и услуги и поставя в по-неблагоприятно положение местните фирми, предупреждават от БСК. Камарата настоява Европейската комисия да бъде попитана дали одобрява подобни рестрикции.

Столична община иска да строи паркинги заедно с бизнеса
В. Монитор

Столичната община ще търси публично-частно партньорство за построяването на паркинги върху собствени терени, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) след среща със зам.-кмета по финансите на столицата Дончо Барбалов, на която е бил представен проектобюджетът на София за 2019 г.
Барбалов е поискал подкрепата на бизнеса за реализацията на такива проекти, без да дава повече подробности по въпроса. Другата тема, по която местната управа е потърсила подкрепата от АИКБ, е новото райониране на страната. Притесненията на София са, че ако бъде извадена като самостоятелен район, може да се намалят получаваните от нея средства по европейски програми. В същото време обаче областите от Югозападния регион – Перник, Кюстендил, Благоевград и Софийска област, не са съгласни да са в един регион със София, тъй като столицата изкривява статистическите данни за региона с високи доходи и ниска безработица и акумулира по-голямата част от европейските средства и населението от съседните области.

Търсят 5700 войници за 800 лв. заплата
В. Труд

Недостиг от близо 5700 войници спъва изпълнението на всекидневните задачи на българската армия, свързани с бойната подготовка. Въпреки че проблемите с кадрите не са от днес, те добиват застрашителни размери, предупреждават експерти пред “Труд”. “Непопълнените щатове са за войници, сержанти и офицери”, обясни за вестника началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Най-голям е недостигът на кадри за пехотата – почти 80% от общото количество. Там има дивизии, в които незаетите са в размер на 30-40%. Не изтребителите, а липсата на хора е най-тежкият проблем, който трябва да решава войската ни и през 2019 година. Военният министър Красимир Каракачанов е реалист за кадровия проблем в армията. “В годините назад се натрупваха повече напускащи, отколкото постъпващи. Ако тази година успеем да закрепим 0 на 0, та дори и малко нагоре, смятам, че това ще е една много добре тенденция”, обяви пред “Труд” Каракачанов.

Чакат инфлацията, за да вдигнат цената на водата
В. 24 часа

Увеличението е от 1 януари, най-много е в Бургас и София Инфлацията за ноември, която НСИ ще обяви до няколко дни, ще е решаваща за това с колко ще поскъпне водата от 1 януари. На 17 декември КЕВР, чийто председател е Иван Иванов, ще разгледа заявленията на ВиК операторите в 23 града с новите цени. Преди регулаторът да се произнесе окончателно, ще изчака обявяването на поскъпването на живота. Инфлацията е основна част от формулата за определяне на цената на водата, другата компонента са инвестициите на водните дружества. Според предварителния доклад на регулатора най-голямо увеличение е предвидено в Бургас. Там кубикът ще поскъпне с 27 ст. до 2,997 лева. Предвижда се в София кубикът да се вдигне с 23 ст. и да стане 2,585 лв. За Варна регулаторът планира качване до 3,097 лв. при 2,974 сега. В Пловдив увеличението е от 2,20 на 2,216 лв. за кубик.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:35 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още