IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 26 март

08:16 | 26.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Продават завод мерцедес на цената на трабант
В. Стандарт

Продават ВРЗ "Вола" - един от най-големите бивши военни заводи, част от военния мега комплекс „Терем", за смешни пари, научи "Стандарт". Сумата е толкова по-ниска от реалната му цена, че дори е трудно да повярваш - 10 и повече пъти. Така твърдят експерти - вещи лица, оценявали не едно и две предприятия от ранга на бившия военен завод.

При това го продават така, че въпреки официално публикуваните обяви, информацията за провежданите търгове явно не достига до голяма част от потенциалните инвеститори. Ако това е отработена схема за сваляне на цената на огромното предприятие, то тя засега успява, тъй като преди поредния търг цената от 6 млн. вече пада на малко над 4 млн. лева.

Онлайн платформа свързва български компании с бизнеси от 22 държави
В. Капитал Daily

Международна онлайн платформа дава достъп на компании от България за контакт с други международни бизнеси от 22 държави. Платформата се предлага от ОББ и е достъпна само за корпоративни клиенти на банката – малки и средни предприятия и големи компании, съобщи Франк Янсен, изпълнителен директор "Корпоративно банкиране и МСП" на ОББ. Името й е "ОББ Търговски клуб" и целта е да се даде възможност за контакт на фирми в България с международна дейност до бизнес контрагенти извън страната. Платформата представлява бизнес мрежа, в която членуват клиентите на партньорски банки по света, чрез Trade Club Alliance, който обединява водещи международно представени банки. 

ЕС дава 109 млн. евро за 74 проекта между България и Румъния
В. Капитал Daily

В пограничния регион между България и Румъния ще бъдат инвестирани нови над 109 млн. евро чрез програма "Интеррег V". Те са разпределени сред общо 74 проекта между партньори от двете страни. Това стана ясно по време на десетото заседание на Комитета за наблюдение на европейската трансгранична програма, което се проведе във Велико Търново през седмицата. То бе съпредседателствано от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова.

"Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния е една от ключовите за териториално развитие на пограничния регион от двете страни на река Дунав. С нея подкрепяме икономическия растеж и заетостта", посочи заместник-министър Николова.

Автосекторът у нас с близо €1 млрд. оборот
В. Монитор

Оборотът на предприятията, развиващи дейност в автомобилостроенето е около 985 млн.евро, реализиран от около 170 фирми през 2017 г., показват данни на Министерство на икономиката.
През последните години автомобилния сектор в България отчете значителен възход и е обект на засилен интерес от страна на инвеститори и доставчици на компоненти за автомобили. Производството на автомобили и части за тях заема 3.5% от стойността на индустриалното производство в страната, като през 2016 г. в икономическа дейност производство на автомобили е произведена продукция на стойност 995.9 млн.евро. Делът на бранша в брутната добавена стойност е близо 4% и също така нараства през последните 10 години повече от 4 пъти. Секторът участва с около 3% в износа на промишлени стоки на България. Водещи страни в износа на автомобилни части са Германия, Турция, Румъния, Франция и Русия.

34млн. лв. е похарчила държавата за защита в арбитражи
В. Труд

33 923 309 лв. са разходите във връзка с организирането на защитата на България по образуваните международни арбитражни дела. Това сочи отчетът за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на финансите за 2017 г. Става дума за исковете срещу държавата на трите ЕРП и на Генералния държавен резервен фонд на Султаната Оман заради КТБ в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове (МЦРИС/ICSID) във Вашингтон. През 2016 г. същото перо в бюджета на МФ е било още по-голямо – 35 979 208 лв., сумата е сходна и за 2015 г. В доклада за 2017-а са посочени следните размери на претенциите към България: на ЕВН – над 850 млн. евро, на „Енерго-Про“ – над 150 млн. евро, на Султаната Оман – над 145 млн. евро, на „Финанциариа Интернационале“ и други акционери и/или представляващи „Индустриален парк София“ АД (искът не е във Вашингтон) – 56 млн. евро. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:27 | 02.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още