IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 27 февруари

07:50 | 27.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Партийният дом ще глътне още 15 млн. лв.
В. Сега

Народните представители може да се принудят да работят в условията на ремонт през есента в новата пленарна зала "Света София" на бившия партиен дом. Това става ясно от втората обществена поръчка, обявена за него и публикувана на парламентарния сайт. Тя е за довършителни работи и ще струва 14.6 млн. лв. без ДДС, или почти 18 млн. лв. Ремонтът тече вече 3 години, като вътрешният двор на партийния дом се превръща в пленарна зала.  Новата поръчка е за проектиране и реконструкция на електрически, отоплителни, вентилационни и климатични инсталации и строително-монтажни работи по фасадите и покрива на сградата, се казва в обявата. "От всеки участник се очаква да опише технологичния подход, който планира да приложи, както и мерки за намаляване на затрудненията на народните представители и администрацията при провеждане на редовни пленарни заседания в новата пленарна зала", се посочва в изискванията към кандидатите. Тоест те трябва да ремонтират, докато депутатите заседават, защото са длъжни да отчитат спецификата и местоположението на обекта, както и необходимостта от изпълнение на строителството в условията на работещо Народно събрание.

На 11 април "Булгартабак" ще изчезне окончателно
В. Сега

Ликвидацията на "Булгартабак холдинг" лети неудържимо към финалния си акорд. Акционерите на дружеството са поканени на общо събрание на 11 април, за да гласуват ново име - "Български инвестиционен холдинг" (БИХ). Предстои и промяна на устава. Така, след като основните собственици на злополучния холдинг разпродадоха най-ценните активи - цигарените марки, и затвориха водещите цигарени фабрики - първо в София, после и в Благоевград, следва заличаване и на името "Булгартабак". Водещи акционери в холдинга са няколко офшорки с напълно неясни крайни притежатели, а около 6% държи фалиралата банка КТБ. Смъртта на славното някога предприятие, което в края на 90-те години се състезаваше със САЩ за първото място в световния износ на тютюневи изделия, стана възможна с мълчаливото одобрение и пасивност на държавата. Няма данни правителството, министърът на икономиката, АПСК (Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол), ДАНС, прокуратурата или друг държавен орган да се е разтревожил от гибелта на "Булгартабак", който десетилетия наред бе определян като стратегически за българската икономика. Смяната на името изглежда логично следствие от сериозните промени в дейността. Холдингът вече няма цигарен бизнес в България, но пък управлява дъщерни дружества от битовата техника и електроника ("Техномаркет") и от млечната индустрия ("Лакрима"). 

Влагат 42 млн. лв. в завод за батерии във Враца
В. Монитор

Високотехнологичен завод за производство на акумулаторни батерии във Враца планира да изгради българският производител „Монбат“.
Според изпълнителния директор Атанас Бобоков дружеството възнамерява да инвестира в него близо 42 милиона лева. В производството първоначално ще бъдат ангажирани 150 души. Обемът произведени биполярни акумулаторни батерии за една година ще е един милион, като постепенно тази бройка ще бъде увеличавана. Завод ще бъде изграден върху три терена, които са собственост на акционерното дружество. Дейностите по реализиране на инвестиционното намерение ще се осъществят на два етапа. „Монбат“ АД е най-големият производител на батерии в Източна Европа, с производствени и рециклиращи мощности в пет различни страни. Във Враца дружеството ще произвежда биполярни батерии по нова американска технология. Това е третият сериозен и реално изпълним инвеститорски интерес към Враца. В началото на годината „МД Електроник“ подписа договор с Община Враца за закупуването на терен, върху който компанията ще изгради завод.

Дават 70-100 хил. евро зажилище във Варна
В. Труд

Във Варна най-търсени са двустайните и тристайните апартаменти, като около 40% от сделките се сключват на цена от 50 хил. до 70 хил. евро, показват данни на брокери на имоти. Забелязва се увеличение на сделките на цена между 70 хил. и 100 хил. евро, които имат дял от около 20% от общия пазар. Това се дължи на големия брой проекти ново строителство в посока Варна-Златни пясъци. “Този район свърза града с курорта и там имотите вече се използват за целогодишно живеене, има възможност и за реализиране на луксозни сгради. Хората се ориентират към тях и това вдига цената на покупките”, коментират експерти. В последните месеци много проекти в предпочитани райони във Варна получиха разрешение за строеж и хората започнаха смело да купуват в тези сгради. Основните играчи в новото строителство са инвеститори, които са смятани за стабилни от клиентите, поради което се ползват с тяхното доверие и това им дава повече.

Метрото през “Слатина” ще вози нови 50 000 души на ден
В. 24 часа

Строителството на шестте станции, една от които ще е до зала “Арена Армеец”, ще започне след 2021 г. 50 000 пътници на ден ще превозва бъдещото разклонение на метрото в София, което ще минава през “Слатина”. Това става ясно от изчисления на експерти, които са част от доклада за подготовка на промяна на Общия устройствен план на столицата. Той трябва да бъде гласуван от общинските съветници утре, а измененията в главния план на столицата включват две бъдещи разклонения на метрото. Бъдещото разширение на третата линия на метрото, която в момента се строи, предвижда 6 км трасе с 6 станции. Те ще са при Военната академия “Г. С. Раковски” , при 31-о училище, при 93-о СОУ “Ал. Теодоров - Балан”, на кръстовището на улиците “Гео Милев” и “Иван Димитров - Куклата”, на кръстовището на булевардите “Асен Йорданов” и “Шипченски проход”, до зала “Арена Армеец” и на кръстовището на бул. “Цариградско шосе” с ул. “Проф. Петър Мутафчиев”. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още