IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 28 февруари

08:10 | 28.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В. Стандарт

Ремонтират основно Дунав мост у нас

„Дунав мост“ ще бъде ремонтиран основно от българска страна. Това коментира в Русе заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

По думите му е нужно цялостно укрепване на основите и на бетонните панели на съоръжението.

Нанков заяви, че предстои проектиране и техническо обследване. Проектът трябва да е готов до няколко месеца. Тогава ще бъдат ясни необходимата сума и конкретният срок за изпълнение.

Основният ремонт ще реши дълготрайно проблемите с появата на дупки по платното за движение. Последният случай е отпреди седмица. Тогава екипи на поддържащата фирма към Областното пътно управление в Русе ремонтираха дупка на пътното платно, през която се виждаше железопътната линия.

КНСБ: Колективни договори във всички браншове

Колективният трудов договор в металургията е много положително събитие. Той е елемент на една много дълго продължаваща, системна и взаимна политика и на нас, профсъюзите, и на работодателите за ползотворно социално партньорство и сътрудничество. Това коментира за "Стандарт" Васил Яначков, председател на СФ "Металици". Той е участник в подготовката, разработването и подписването на колективния трудов договор. Той бе парафиран по-рано днес в присъствието на заместник-министъра на икономиката Лъчезар Борисов, който е председател на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество „Металургия“ към Министерство на икономиката. На събитието освен Васил Яначков присъстваха още Людмил Павлов, председател НФ „Металургия“ - КТ „Подкрепа“ и Антон Петров, председател на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ).

Манолов: Договорът в металургията е от полза за всички

Подписаният днес Колективен трудов договор в сектор "Металургия" е от полза за всички - и за работниците, и за работодателите, и за синдикатите. Това коментира пред "Стандарт" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

По-рано днес в присъствието на заместник-министъра на икономиката Лъчезар Борисов, който е председател на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество „Металургия“ към Министерство на икономиката, се подписа Колективния трудов договор. На събитието присъстваха Васил Яначков, председател на СФ „Металици“ - КНСБ, Людмил Павлов, председател НФ „Металургия“ - КТ „Подкрепа“ и Антон Петров, председател на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ).

В. Монитор

Ковачки отново се връща в Бобов дол през задния двор

Ковачки отново се връща в Бобов дол през задния двор. Това става ясно от решение на МС, според което „Гранд Енерджи“ ЕООД ще поеме изцяло правата и задълженията по концесионния договор за добив на въглища от участък „Бобов дол“ на находище „Бобовдолски въглищен басейн“.

Така кабинетът одобри поисканата от досегашния концесионер - „Въгледобив Бобов дол“ ЕООД промяна. В района на Бобов дол коментират, че новият концесионер е регистриран на адрес, на който са и повечето от компаниите, които се свързват с бизнесмена Христо Ковачки.

Отпуснаха над 86 млн. лева на фермери от необлагодетелствани райони

Държавен фонд „Земеделие“ преведе 86 292 518 лева на 33 150 земеделски стопани по мярка 13 „Плащания за райони с природни или други специфични ограничения“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020.

Изплатената субсидия по подмярка 13.1 (НР1 - „Компенсационни плащания в планински райони“) е в размер на 65 247 379 лева. По подмярка 13.2 (НР2 - „Компенсационни плащания за други райони, засегнати от значителни природни ограничения“), са разплатени 21 045 139 лева.

В. Сега

НАП, МВР и митниците си мерят успехите в петролния бранш

Ден след като премиерът Борисов се похвали с небивали успехи в борбата с цигарената контрабанда и се зарече да постигне прелом и в петролния сектор, МВР, НАП и Агенция "Митници" се събраха на съвещание, за да обсъдят как да подобрят координацията помежду си. Очевидно премиерът е настоял публиката да чуе за успехите на властта и в преборването на сивия бизнес при горивата, защото в сряда началниците на трите институции дадоха еднотипни отчети за извършени проверки и наложени санкции. В престараването си да покажат активност и решимост да борят сивата и черната икономика участниците в съвещанието родиха идеята полицаи от областните дирекции на МВР да бродят по градове и шосета, села и паланки и да направят карта на бензиностанциите в България.

Министър видя изобилие от инвестиции

В България индустриалните зони се развиват бурно, а инвестициите са в подем. Това отчете икономическият министър Емил Караниколов пред народните представители вчера. Той бе поканен на изслушване от двама депутати от управляващите – Делян Добрев и Даниела Савеклиева (ГЕРБ). Изслушването премина в пълен комфорт за министъра - левицата не присъства в залата, а към заседанието нямаше особен интерес от депутатите. 

Караниколов отчете, че предварителните мрачни прогнози за драстичен спад на инвестициите не са се оправдали. Това бяха предварителни данни на БНБ и те подлежаха на корекция, обясни той. Така България завършила 2018 г. с инвестиции от над 1.53 млрд. евро, което е с около 10% повече в сравнение с вложенията през 2017 г. "66% от инвестициите през 2018 г. са в преработващата промишленост", каза още икономическият министър. Караниколов отчете засилен интерес към дейности, свързани с автомобилното производство. В момента у нас работят 220 фирми, които произвеждат компоненти за коли.

"Изминалата година бе най-успешната за този сектор, който се превръща във водещ за страната", заяви той.

Горанов все пак призна за проблемите с касовите апарати

Финансовото министерство и НАП най-после признаха, че новата наредба за касовите апарати създава проблеми за бизнеса и трябва да бъде променена. От няколко месеца търговци, ИТ специалисти и представители на работодателските организации алармират, че сроковете за изпълнение на новите правила са непосилни, а смяната на касовите апарати и на софтуера към тях ще доведе до неоправдани разходи. В различни градове на страната започнаха и протести - вчера имаше в Кюстендил и на Женския пазар в София.

В. 24 часа

Жилищните блокове пак се връщат на мода

В последните две-три години все повече жилищни проекти в големите градове започват да изглеждат мащабни. Не става дума само за затворени или отворени комплекси – самите жилищни сгради започват да стават все по-големи, с повече апартаменти в тях.

Тази тенденция става отчетлива и по всяка вероятност ще продължи и в близко, а и в по-далечно бъдеще, казаха наскоро от Националната асоциация на строителните предприемачи.

ЕК: В България все още има голямо неравенство на доходите

Голямото неравенство на доходите и високият процент хора в риск от бедност остават основни проблеми на България, посочва редовният доклад на Европейската комисия за икономическите политики в ЕС.

България остава сред страните с икономически дисбаланси с още 9 страни, сред които Германия, Франция, Испания, но страната ни отчита напредък при изпълнението на всички препоръки. С прекомерни дисбаланси остават Италия, Гърция и Кипър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:54 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още