IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 3 май

07:41 | 03.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Еврофондовете ще изтънеят за корумпирани държави

В. Сега

За първи път държавите - членки на ЕС, ще трябва да доказват, че се придържат към върховенството на закона, преди да получат достъп до европейско финансиране. Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер и еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер представиха вчера пред Европарламента от името на Комисията предложение за многогодишна финансова рамка през периода 2021-2027 г., което съдържа такова условие.

България и Румъния са единствените държави в ЕС, заради които бе въведен специален механизъм още с приемането им през 2007 г. заради корупция на високо равнище и неефективна съдебна система. От края на 2017 г. започна нова процедура за върховенство на закона срещу Полша съгласно чл. 7 от Договора за ЕС, който допуска отнемане правото на глас. Унгария също е обект на засилена критика от Брюксел заради авторитарното управление на Виктор Орбан.

ГЕРБ пак пробва да прокара тайни арести до 48 часа

В. Сега

Управляващите от ГЕРБ правят нов опит да прокарат скандална законова поправка, която да позволи в ареста да се задържат хора до 48 часа, без да се уведомяват близките им. Преди две години това предложение не мина, като тогава дори прокуратурата беше против.

С проект за нови текстове в Наказателния кодекс (НК), пуснати за обществено обсъждане, правосъдното министерство иска да се променят и разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Според проекта, дали някой ще бъде уведомен за конкретен арест, ще решава прокурорът. Това означава, че на арестуван, независимо за какво престъпление, може да бъде забранено да се обади дори на семейството си. Адвокатът не влиза в това число.

В Благоевград искат референдум за трасето на магистрала "Струма"

В. Сега

Жители на Благоевград настояват за местен референдум, който да определи съдбата на древното римско селище Скаптопара. То бе разкрито при строителството на магистрала "Струма" край града. На референдума трябва да се реши дали да се запази селището, съобщи БНР вчера.

Само преди дни министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков обяви, че процедурата по преместване на трасето на магистралата е дълга и ще струва скъпо. Според него това ще забави строежа на този участък с 2 години, до 2023 г. и няма гаранция, че на бъдещото трасе отново няма да има археология. Все пак Нанков обясни, че ще се изчака експертната комисия, създадена от Министерството на културата, да проучи обекта и да даде оценки и след това ще се предприемат действия.

50 евро за кв. м наем на магазин в София

В. 24 часа

Поради липса на достатъчно площи средният месечен наем на магазин между 100 и 200 квадрата в центъра на София през първото тримесечие на 2018 г. е достигнал 50 евро за квадратен метър. Това съобщи Иван Граматиков, мениджър “Търговски площи” в консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. Става въпрос за търговски помещения в центъра на столицата, и то на добро място. При по-маломерните помещения наемът може да е и по-висок за 1 квадратен метър.

Банките без право да вдигат лихви по кредити при смяна на индекс

В. 24 часа

Ако индекс, който се използва при пресмятането на лихвите по заеми и други операции, спре да се изготвя или се промени съществено, банката няма да има право да вдига лихвата при замяната му с нов. Тя трябва да е на нивото при отпускането на кредита. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, внесени в парламента от шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.

Поправката трябва да влезе в сила от 1 юли 2018 г. Стоянова предлага и специални текстове за защита на българските потребители. Два лихвени индекса - “Софибид” и “Софибор”, няма да се изчисляват от 1 юли 2018 г. от БНБ. “Софибор” е важен, защото е елемент при формирането на плаващите лихви по потребителските, ипотечните и корпоративните заеми в левове.

Проектът задължава банките да заменят “Софибор” с друг индекс. Това ще наложи преподписване на договори за заем, които предлагат кредити със “Софибор”, ако някой друг не продължи да го изчислява, вместо БНБ.

Концесионерът на летище Пловдив продава още активи

В. Стандарт

Kонцесионерът на летище Пловидв - китaйcĸaтa НNА Grоuр, продължава да разпродава активи. Сега за продажба е обявено пoдpaздeлeниe за търговия и управление на нeдвижими имоти. Купувач е Fuѕhеng Grоuр, а продажната цена е 2,9 млpд. юaнa (382 млн. евро). Печалбата на НNА Grоuр от сделката е около 400 млн. юана (52.4 млн. евро). Операцията е чacт oт пpoдължaвaщoтo през последните мeceци мacoвo paзпpoдaвaнe нa aĸтиви с цел НNА Grоuр дa събере средства за погасяване на дълговете си от над 100 млрд. долара. Концесионерът на летище Пловдив вече нaмaли дeлa cи в Dеutѕсhе Ваnk.

Московски срещу Брюксел заради превозвачите ни

В. Стандарт

Транспортният министър Ивайло Московски обяви, че застава в подкрепа на българския автомобилен бранш срещу подготвяните от Брюксел рестрикции, които ще засегнат тежкотоварните и автобусните превози, предаде БНР.

Рестрикциите са инициирани от Франция и Германия, които искат да печелят повече от автомобилните превозвачи от Централна и Югоизточна Европа, едни от най-силните от които са българските и полските. Промените засягат най-вече почивките на шофьорите, като ги задължават да нощуват в хотели, а пък работодателите им - да плащат командировъчните в размер, какъвто е приет на териториите на съответните европейски страни.

Ако те бъдат приети, ще вдигнат разходите на българските автотранспортни фирми и ще ги направят неконкурентноспособни, твърдят от бранша. "Ако силово ми дадат да вкарам текстове, които са против българския транспортен бранш, ще стана и ще напусна", коментира министър Ивайло Московски.

Вземаме наем за тръбите от топлофикация

В. Монитор

Всеки абонат на топлофикация може да поиска и да получи наем за преминаващите вертикални щрангове през жилището от доставчика. Това обясни днес Чавдар Янев, който е един от ищците, оборили формулата за сградната инсталация, и делото им срещу монополиста доведе до решението на тричленен състав на Висшия административен съд (ВАС) за отмяната на методиката за изчисляването й.

Според Янев, който на 3 пъти е поискал и получил по 100 лв., такъв наем е намерил начин да накара столичната фирма монополист да изкара въпросните тръби извън имота му. По думите му всеки абонат на топлофикацията може да подаде иск в съда за наем дори да ползва и заплаща услугите на столичната фирма. Янев дори показа заповед от Софийския градски съд, по която са му били изплатени сумите от мопонолиста.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още