IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 7 януари

08:05 | 07.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Сниммка: Pixabay</em></p>

Сниммка: Pixabay

НАП склони е-магазините да не издават касови бележки
В. Сега

Поредни промени в прословутата Наредба 18 за касовите апарати ще освободят голяма част от електронните магазини от монтирането на фискални устройства и издаването на бонове от тях. Наред с това ще отпадне необходимостта да регистрират в НАП специален софтуер за управление на продажбите, т.нар. СУПТО. Така на практика тези търговци ще продължат безпроблемно да приемат покупки с дебитни и кредитни карти, които са предпочитаната форма на разплащане в интернет. В момента Наредба 18 задължава е-търговците, които работят с банкови карти, да регистрират според нови изисквания софтуера на електронния си магазин и да го свържат със сървърите на приходната агенция. Това те трябва да направят единствено през физически касови апарати, които отчитат продажбите.

Всеки трети българин няма пари за добро отопление
В. Сега

Цели 34% от българите нямат нужните средства, за да си осигурят достатъчно отопление на домовете си. С такъв дял енергийно бедни България се нарежда на първо място в ЕС. Това показват данни на Евростат – статистическата служба на ЕС, за 2018 г. Като цяло 7% от населението на съюза е посочило, че не може да си позволи качествено отопление. Делът им рязко е спаднал спрямо 2011 г., когато е достигнал своя пик – 11%. За сравнение през 2011 г. в България 46.3% от населението не е можело да се отоплява адекватно. След нашата страна, най-много са енергийно бедните в Литва (28%), Гърция (23%), Кипър (22%), Португалия (19%) и Италия (14%).

За година: Хазяите декларираха 602 млн. лв. приходи от наеми
В. Монитор

6 01 909 309 лв. е декларираният облагаем доход от наеми през 2018 г. Това показват данни на Националната агенция по приходите (НАП), предоставени на „Монитор“. Според данните на приходната агенция в страната има 124 474 наемодатели, които са подали задължителната годишна данъчна декларация, която изисква Законът за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Техният брой е най-голям в областите София-град, Пловдив и Варна, където са съответно 46 751, 14 410 и 11 062. Бургас и Благоевград също са с немалко наемодатели – 8019 в най-големия град по Южното Черноморие и 4 145 в Пиринския край. На опашката са Кърджали (990 души), Монтана (829 души), Разград (807 души), следвани от Видин (777 души), Търговище (771 души) и Силистра (610 души). Най-малко декларации са постъпили в офиса на НАП в столицата за средни данъкоплатци и осигурители – едва два броя.

Забраняват да се пръскат ниви с пестициди през деня, пазят пчелите
В. 24 часа

Министерството на земеделието обмисля да забрани пръскането през деня на ниви с пестициди, опасни за пчелите, за да се намали отравянето им. Това става ясно от отговор на министър Десислава Танева на депутатски въпрос. Земеделските стопани, които ползват продукти за растителна защита, ще минават обучение и ще ползват консултанти преди употребата им. На сайта на агенцията по храните е публикуван регистър на издадените разрешения за прилагане на продукти за растителна защита чрез въздушно пръскане, както и списък на разрешените продукти по съдържащи се в тях активни вещества. Има и списък на разрешените инсектициди, където в отделна колона със знак SPe8 са означени всички опасни за пчелите продукти, които изискват и допълнително внимание при употреба, е обяснила Танева.

Тарашат колетите за домашно вино и ракия
В. Труд

Колетите, изпращани по пощата или с куриерски фирми, вече се отварят за проверка дали в тях има домашно вино или ракия без акциз. Това става след като от 1 януари влязоха в сила промени в Закона за акцизите и данъчните складове. Затова, ако сте решили да изпратите дамаджана с вино или ракия на свой роднина, трябва да знаете, че рискът алкохолът да бъде конфискуван е огромен. Изпращането на домашно вино, ракия без платен акциз и отпадъци от тютюн с пощенски пратки е забранено. Подателят и получателят на пратката трябва да покажат на пощенския оператор личната си карта. Новото от тази година е, че при поискване от пощенския оператор и изпращачът, и получателят трябва лично да отварят пратката и да я предоставят за проверка. Ако се окаже, че в колета има домашно вино или алкохол без акциз, пратката може да бъде задържана, като за случая ще бъдат уведомени митничарите. Всичко това се прави, за да бъде предотвратено пренасянето чрез пощенската мрежа на акцизни стоки без платени налози.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още