IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 8 май

07:22 | 08.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Само за лихви по заеми бюджетът плаща по 120 млн. лева месечно
В. Сега

От началото на годината бюджетът е платил цели 371 млн. лева за лихви по различни заеми на държавата. Това става ясно от данните на Министерството на финансите към 31 март. На практика това означава, че заради дълговото бреме всеки месец над 120 милиона лева от парите на данъкоплатците отиват за лихвени плащания. За сравнение - всички приходи от мита и митнически такси, които държавата очаква да получи за цялата 2018 г., са 190 млн. лева.  Тези данни ясно показват защо е важно държавата да спазва финансова дисциплина и да не затъва в борчове. България е сред отличниците в ЕС по ниска задлъжнялост, но дори сумите, които отиват само за лихви, са впечатляващо големи. Лихвените плащания са големи, но още по-големи са вноските по самите задължения на държавата. 

България е усвоила 0.82% от европарите за чист въздух
В. Сега

Въпреки широко декларираната "борба" на правителството с мръсния въздух се оказва, че България не може да усвои почти никакви европейски средства, насочени към подобряването на околната среда. Справка на в. "Сега" показа, че страната ни е усвоила точно 0.82% от парите, предвидени за справяне с проблема с мръсния въздух по програма "Околна среда". Най-голям е проблемът, свързан с разработване и актуализация на общинските програми за качеството на въздуха, което в момента изостава, показват данните на системата за отчет на парите по европейските програми. Бюджетът по мярката за чист въздух е над 115 млн. лв., но България очевидно не бърза да ги получи. Сходна е и ситуацията с друг наболял проблем - оказва се, че страната ни е усвоила едва 2.61% от общо над 153 млн. лв., предвидени за превенция и управление на риска от наводнения и свлачища.

Собственикът на БГНЕС задържан в Гърция
В. Стандарт

На 4 май журналистът Любчо Нешков е бил задържан при пътуването си до мястото, където загива Гоце Делчев – несъществуващото вече село Баница, на около 20 км от гръцкия град Серес. Той е бил придружен от свещеник и 86-годишния журналист Иван Николов. По никакъв начин аз и двамата ми спътници не сме нарушавали нито закона, нито реда или каквото и да било, каза Нешков пред Би Ти Ви. Той разказа, че тримата са отишли на мястото, на което е било селото, а днес е останала само камбанария и остатъци от олтара на църквата „Св. Димитър". Именно край нея през май 1903 г. загива Гоце Делчев. „В момента, в който решихме да запалим свещ, чухме как тряскат врати и се говори на висок глас", разказа журналистът. Били двама мъже.

Регламентират минималната заплата на учените
В. Монитор

Минималните работни заплати на учените по различните длъжности, както и надбавките за научните степени ще бъдат регламентирани с нормативен акт. Това предвижда проектът на РМС на ОП за изпълнение на първия етап на Национална стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017–2030 г. В проекта е предвидено въвеждането на система за диференцирано заплащане на учените, включваща два компонента. Първият е свързан с основната заплата и фиксиране на размера на отделните научни длъжности. Вторият компонент е за допълнителното материално стимулиране, което ще бъде обвързано с конкретни научни резултати. Заложено е това да се случи през 2019 г.

Държавата ще плаща заплатите на свещениците
В. Монитор

Държавата да поема заплатите на свещениците и духовните ръководители на всички вероизповедания, които имат над 1% последователи сред населението на страната. Това предвижда проект за изменение на Закона за вероизповеданията, който е внесен в Народното събрание от депутатите Цветан Цветанов (ГЕРБ), Корнелия Нинова (БСП) и Мустафа Карадайъ (ДПС) и бе публикуван в сайта на парламента. Към момента на това изискване отговарят само Българската православна църква и мюсюлманското изповедание. Общата годишна сума за вероизповеданията, както и сумата, която ще "върви" с всеки, определил се като последовател на дадена религия, ще се записват всяка година в Закона за държавния бюджет. Годишната субсидия за едно вероизповедание обаче не може да надвишава 15 млн. лв., предвиждат промените в закона. Същевременно се забраняват дарения от чужбина, независимо дали са от друга държава или от физически лица, с които да се плащат възнагражденията на духовниците.

Резултатите на военните заводи тръгват надолу
В. Капитал Daily

След няколко години на силен ръст заради военните конфликти по света продажбите на компаниите за специално оборудване започват да се свиват през първото тримесечие на 2018 г. Това показват резултатите от отчетите на държавните военни заводи. Спадът е особено видим при сопотския ВМЗ, чиито приходи намаляват с две трети. Търговецът "Кинтекс" също отбелязва понижение, макар и по-малко, а единственото изключение засега е заводът за ремонт на авиационна техника "Авионамс", който преди година стана собственост на държавата. Макар че частните предприятия все още не са публикували отчетите си, според запознати държавните компании не са изключение, а става дума за тенденция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:32 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още