IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преподавател по конституционно право: Няма условия за гласуване под карантина

Изборите и Законът за извънредното положение са две различни неща, посочва доц. Наталия Киселова

12:43 | 25.01.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Няма предпоставки и условия за гласуване под карантина. Това обяви пред bTV доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет.

По думите ú когато едни правила са уредени в Изборния кодекс, те не трябва да се уреждат извън него. „Изборите и законът за извънредното положение са две различни неща. Учудващо е, че влязоха по този начин, стремейки се да не отварят Изборния кодекс“, казва Киселова.

Припомняме, че миналата седмица в Народното събрание бяха приети на първо четене промени в Закона за извънредното положение. С тях управляващите предлагат хората под карантина да могат да гласуват в мобилни или в разкрити в болниците секции. Още тогава от ЦИК изрази притеснения, че това трудно ще се случи и има много неизвестни. 

„Абсурдно е да твърдим, че когато се улеснява участието на гражданите в изборите, не трябва да се отваря Изборния кодекс. Националният оперативен щаб, Ваксинационният щаб – те са създадени със заповед, те са консултативни, а ги вкарват в закон. Това не е добра правна техника“, смята Киселова.

Тя каза още, че не се уреждат и въпросите за начина, по който се провежда предизборната кампания. Не са ясни и правилата за гласуване в лечебните заведения в отделенията за коронавирус. „Третият проблем е начинът, по който ще се предават материалите“, каза Киселова. Тя добави също, че не са разписани правила какво се прави, ако не си носиш лична химикалка, например. Няма и правила за ръкавици. Според Киселова промените за изборите, които трябва да залегнат в Закона за извънредното положение, трябва да бъдат много внимателно разгледани между първо и второ четене.

Депутатите имат срок до четвъртък да правят предложения. След това предстои законопроектът да мине през комисиите в Народното събрание и да бъде подложен и на второ гласуване в пленарната зала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още