IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преводите на българските емигранти към семействата им намаляват

Ако туризмът в Европа остане в криза, сезонната заетост ще изчезне, което ще намали потребността от работна ръка от бедни страни като България, според експерт

12:31 | 27.09.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

С близо 370 млн. евро по-малко са преводите от сънародниците ни зад граница към техните семейства. Сметката е на база данните на Българската народна банка, коментира икономистът Лъчезар Богданов пред Нова телевизия.

Докато за първите шест месеца на миналата година постъпленията от чужбина са били малко над 636 млн. евро, то равносметката за същия период на тази година е едва 266 млн. евро, посочи той.

„Намалялата стойност на преводите ще се отрази на българската икономика. За домакинствата, които получават редовно текущи трансфери, това ще нанесе сериозен удар върху дохода. Част от домакинствата използват спестявания, натрупани по този начин за по-сериозни покупки – на жилища, лечение. Това обаче краткосрочно не е фатално”, заяви експертът. 

Според него, ако туризмът в Европа остане в криза и се запази спадът на туристи, ще изчезнат сезонните работни места. „Ще има по-малка потребност от работна ръка, особено от по-бедни страни като България”, добави Лъчезар Богданов.  

Той прогнозира, че коронакризата ще се превърне в катализатор на сериозни реформи.

"Това е важен макроикономически показател за българската икономика. Ако добавим дохода на българите, които отиват в чужбина краткотрайно на работа, не са трайно емигранти, ще получим сума от над 2 милиарда евро годишно за миналата година, това са около 3,3% от Брутния вътрешен продукт, или ако щете 5,5% от цялото потребление в България", посочи още икономистът.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още