IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Президентът наложи вето на наказанията за "споделено пътуване"

Румен Радев настоява депутатите да прецизират критериите за нерегламентиран обществен превоз на пътници

18:29 | 05.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, с които са допълнени Наказателният кодекс и Законът за автомобилните превози.

Държавният глава не оспорва обществената опасност от нерегламентираните превози, които и понастоящем са обявени за административно нарушение, информираха от президентската институция. Когато обаче едно и също деяние се определя и като престъпление, и като административно нарушение, се дублират отговорности с различна тежест, без да има яснота как ще се прилагат.

Мотивите за връщането на закона за ново гласуване в парламента се отнасят до нерегламентирания обществен превоз на пътници, който трябва според Радев да се разграничи от т.нар. споделено пътуване.

Президентът не оспорва обществената опасност от нерегламентирания превоз на пътници, който може да увреди не само безопасността на лицата, но и обществения интерес във връзка с осигуряването на услуги за превоз. Но според него не са уточнени критериите, по които нерегламентираният обществен превоз на пътници ще се разграничава от споделеното пътуване.

Радев смята, че са твърде широки дефиниции на понятията „обществен превоз“ и „превоз на пътници“ в допълнителните разпоредби на Закона за автомобилните превози.

„Обществен превоз“ по смисъла на този закон е превоз, извършван за чужда сметка или срещу заплащане или икономическа облага, който се извършва с моторно превозно средство. „Превоз на пътници“ е определен като „дейност на лице, което извършва услуги по извършване на превоз на пътници с моторно превозно средство за чужда сметка или срещу заплащане, или икономическа облага“.

В мотивите на президента се напомня, че за престъпление се смята извършването на обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз. Наказанието е лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство се отнема в полза на държавата. По-тежко е наказанието, извършено от две или повече лица, които са се сговорили предварително и за целта са използвали фалшив или документ с невярно съдържание. В тези случаи наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет до петнадесет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния.

Според Румен Радев и досега такива деяния са административно нарушение по Закона за автомобилните превози, но след направените законодателни промени не става ясно как ще бъдат преценявани случаите – дали ще се търси отговорност по административен ред или по реда на Наказателно-процесуалния кодекс.

Не се поставя точна граница кога едно лице може да поделя разходите си за пътуване до определено място, ползвайки се свободно от правата си върху съответното моторно превозно средство, от случаите, когато деянието съставлява административно нарушение или престъпление, пише в мотивите на президента.

Държавният глава настоява за прецизиране на текстовете, защото едни и същи действия могат да бъдат третирани като административно нарушение и като престъпление, а така се оставя твърде голяма свобода за преценка на правоприлагащите органи, но гражданите нямат яснота относно квалификацията на извършеното от тях деяние.

И двете последици са несъвместими с изискванията на правовата държава, смята Румен Радев и настоява парламентът да преразгледа закона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още