IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Продуктите в минерално-суровинния сектор съставят 11% от общия износ за 2017 г.

Браншът е с най-малко действащи предприятия, но създава 4-5 на сто от БВП

13:35 | 17.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През 2017 г. продуктите в минерално-суровинната индустрия формират 5,5 млрд. лв. или 11 на сто от общия износ. Това каза председателят на Българската минно-геоложка камара проф. Николай Вълканов по време на честването на Деня на миньора в столичния хотел "Балкан", съобщава БТА.

Основните суровини, които се добиват в България, са лигнитни въглища, оловно-цинкови руди, медни и полимедни руди, мрамор, гипс, варовик, каолин и други. Действащите концесии за добив са общо 531, а разрешенията за търсене и проучване са 96, посочи проф. Вълканов и добави, че 80% от минните дейности в страната се извършват по открит способ.

Ръст с 11 на сто се отчита в общия добив на полезни изкопаеми и достигат 108 млн. тона. Повишение има в почти всички подотрасли, като най-съществено е при индустриалните минерали, където има нарастване с 34 на сто. При добива на инертни и строителни материали се отича ръст с 18 на сто.

Браншът е с най-малко действащи предприятия в страната в сравнение с останалите икономически дейности /0,1%/, но в същото време създава около 4-5 на сто от БВП.

Проф. Николай Вълканов добави, че заплащането в бранша е сред най-високото в страната.

В минерално-суровинния отрасъл през 2017 г. работят около 24 000 души и още 120 000 в съпровождащите икономически дейности.

Ректорът на Минно-геоложкия университет проф. Любен Тотев изтъкна, че университетът, който той представлява, е дал образованието и знанията на много голяма част от заетите в този сектор. По този начин минерално-суровинната индустрия е просперираща и редица години е гръбнак на българската икономика.

„Минерално-суровинната индустрия е стратегическа за българска икономика, осигурявайки около 4% от БВП, а произведената продукция е на стойност над 2,7 млрд. лв. Ключово е значението на сектора и за развитието на редица региони в страната, тъй като 50% от концесионните възнаграждения постъпват по техните бюджети”, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на отчетното събрание по случай Деня на миньора.

„От началото на 2017 г. до края на месец юли 2018 г. приходите от концесионна дейност възлизат на над 143 млн. лв., от които по сметките на общините – повече от 71 млн. лв.“, подчерта тя.

Добивните предприятия в България се отличават с висока производителност, която е близо 2,5 пъти по-висока от средната за индустрията в страната, заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на честването на Деня на миньора, информират от ресорното министерство.

Той добави, че в минерално-суровинната индустрия наетите са над 22 000 човека, а общият брой на ангажираните в обслужващи бранша дейности достига до 120 000 души.

Петков посочи, че добрите резултати се дължат на технологичното обновление, инвестициите в развитието на персонала, подобряването на условията на труд, въвеждането на модерна организация на труда, усъвършенстването на политиките за корпоративна социална отговорност и на трудолюбието на миньорите.

Позовавайки се на намаляващия брой трудови злополуки в сектора, министърът подчерта, че е необходимо предприятията в бранша да продължат да инвестират в превенцията на трудовия травматизъм, да оценяват рисковете на работната среда и да предприемат ефективни мерки за тяхното намаляване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:08 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още