IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. Красимир Петров: БНБ трябва да започне антиинфлационна политика

Повишение на лихвите ще укроти банковото кредитиране в страната, смята експертът

14:12 | 06.05.22 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС</em></p>

Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС

Войната в Украйна и затягането на монетарните политики на централните банки няма да имат съществен ефект върху перспективите на България за членство в еврозоната. Много по-голямо влияние може да има потенциално спукване на жилищния балон в страната и последващо влошаване на ситуацията в банковия сектор заради ръст на лошите кредити. БНБ трябва да започне антиинфлационна политика с леко увеличение на лихвите, за да успокои кредитния пазар, и да ревалвира лева.

Това коментира проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки от Ohio State University, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Според Петров голяма част от инфлационните проблеми на България са породени от връзката с монетарната политика на еврото.

"Няма такива мерки и не съм наясно какви мерки може да има", отговори Петров на въпрос какви анти-инфлационни стъпки може да предприеме България срещу нарастващото поскъпване на стоки и услуги с общо 12.4% на годишна база към края на март 2022 г.

"Намаляването на данъци и акцизи за горивата ще облекчи проблема, но няма да го реши, ако бъде финансирано с увеличение на бюджетния дефицит... За да укротим инфлацията в България, основното решение е БНБ да започне да затяга малко, да ревалвираме лева, за да се спасим от тежкото бреме на еврото."

Повишение на лихвите от страна на БНБ ще укроти банковия кредит в страната, след като за първото тримесечие на 2022 г. търговските банки са "напомпили безумните 4 млрд. лева кредити - това е маслото в огъня на инфлацията", каза Петров.

"Проблемът не е в това кога точно и как, а дали изобщо има смисъл", коментира Петров перспективите на България за влизане в еврозоната.

"Монетарната политика на еврото е изключително лоша и слаба - класическа монетарна политика на бананова република. През 2014 г. ЕЦБ е имала баланс от малко над 2 трилиона, в момента гоним 9 трилиона; само за последните две години ЕЦБ е удвоило своя баланс."

Повечето големи централни банки започнаха процеса на вдигане на лихвите, като само ЕЦБ продължава да ги поддържа на отрицателно ниво, каза Петров. Еврото продължава да се обезценява спрямо долара и е изключително слаба валута спрямо почти всички други, като "парадоксално е доста по-нестабилна валута спрямо руската рубла през последните две-три години", въпреки по-голямото обезценяване на рублата спрямо долара за последното десетилетие.

Слабото евро дава конкурентно предимство на износителите от еврозоната, но ощетява потребителите с по-високи цени за петрол, храни, торове, коментира Петров.

В настоящата ситуация активи като жилища, акции и облигации са "ужасно" надценени, така че най-добра защита от инфлацията предлагат потребителски стоки, както и класически суровини като петрол, храни, злато и сребро, смята Петров.

"Не защото златото е добра инвестиция, а защото всички останали са лоши, свръхнадценени и неадекватни на този период."

Проф. Петров ще е лектор в панела "Пътят на България към еврото“ на банковата конференция Banking Today, която се организира от водещия икономически сайт Investor.bg, част от Investor Media Group.

Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 1 година
Република България прилага лош метод за емитиране на левове. Държавната финансова грешка е водещата причина за щети. Неправилната политика сътворява инфлация. Българската народна банка няма капацитет за сигурно спиране на инфлация. При създадените условия, централната банка е жертва на финансова неправилност. За да отложи държавния стопански крах, правителството взима заеми за да плати щети от финансовата слабост. Ресурсите за противодействие срещу щети са ограничени. Трудностите се увеличават. Преустановяването на злокобната финансова политика зависи от държавната власт. Вариантите са два: Първи: Държавната финансова грешка създава щети и инфлация. Втори: Прекратяването на държавната финансова грешка премахва сегашната инфлация. Всички понасяме щети от грешката при държавното ползване на левове. Защо се допускат тези щети?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
GPD
преди 1 година
Не мога да разбера защо изказването прелива от това какво трябва да направи БНБ към критика на ЕЦБ. Не открих и предложение за цел на БНБ и с какъв инструмент, но и на каква цена, БНБ може да постигне такава цел. Валутния борд предполага, че активна монетарна политика не може да се води от БНБ. При условие, че премине към автономна монетарна политика, БНБ трябва да се откаже от валутния борд. Изборите са трудно и нееднозначни. Мнението ми се струва некомпетентно спрямо целите, възможностите и наличните инструменти на БНБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 6
Борката
преди 1 година
До просто Киро и пр. колониална администрация. Дупки зейнаха много по пътищата! Вземете пример от Бойко. Мутра, Тиква, каквото там, но бараше нещо по пътя. Ако не можете - марш! Ако не искате - че ви чупим тиквите. Колкото по-късно, толкова историята повече ще ви проклина като бездарници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
potentielle_energie
преди 1 година
Истинска счетоводна драма са на път да предизвикат новите изисквания на БНБ за увеличаване на провизиите по заемите, предоставяни на граждани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 0
Един Българин
преди 1 година
Да утроят задължителните резерви на рърговските банки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
potentielle_energie
преди 1 година
Първият кибуц е основан през 1909 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още