IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Производители: Държавата не може да е страничен наблюдател на цените

Ще има ли двойно поскъпване на стоките от първа необходимост, коментират Мариана Кукушева и Димитър Зоров

12:45 | 19.12.19 г. 5
Автор - снимка
Редактор
Производители: Държавата не може да е страничен наблюдател на цените

Има ли пазарни причини за увеличението на цените в магазините или търговците прилагат девиза "Ден година храни" с печат "Коледно-новогодишни празници"?

"Цената на човешкия труд и цената за суровината за всички ни поскъпва. Политиката за повишаване на доходите винаги е свързана с едни по-високи цени. За продажните цени не ни питайте. Ние знаем единствено нашата себестойност. За продажните цени на хляба трябва да питате търговските вериги. Нетната ни доставна цена представлява 40-42% от цялата цена", обясни председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според нея стоките от първа необходимост каквито са хлябът, млякото и месото трябва да бъдат с възможно най-ниската надценка. “Едно време бяха с надценка не повече от 15%”, напомни Кукушева.

По думите на председателя на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров търговците прилагат различни похвати. “Затова винаги говорим за разликата между нетната цена и продажната цена", посочи той.

Кукушева сподели, че подаването на нови офертни цени не е обвързано във времето. Тя не се ангажира с коментар дали ще има двойно поскъпване на стоките от първа необходимост, защото техните офертни цени не са приети.

Зоров е категоричен, че държавата не може да е страничен наблюдател.

“Има увеличен износ на български стоки за европейските пазари, но са необходими и добри търговски практики”, е мнението на Кукушева.

Зоров потвърди, че балансът между вноса и износа е с отрицателен знак, защото много повече млечни продукти влизат от Европа, отколкото излизат. 

Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 0
national power
преди 4 години
Всеки търси държавата кога да вземе нещо и да има келепир.Същите тия производители като ни мамят с качеството тровят ни не плащат данъци плащат смешни заплати що не потърсят държавата да ги провери.А и не идва ли им на ум сами да си направят магазини и да продават в тях.Що за манталитет имаме.Кога лапаме и мамим не искаме държавата но виж дойде ли трудното и проблемите да идва държавата.Българите си мислим че то това държавата е нещо което се дои в лична изгода и че ни е длъжна да ни бърше ***.ните зад.ци навсякъде и по всяко време.Да се оправят сами ако не могат фалит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Вся власть Советам!
преди 4 години
Няма проблем.Напълно си прав, административната тежест се калкулира в крайната цена и заплаща от потребителя. А освен това има и данък добавена стойност върху храните, куриоз вероятно без аналог в света. Откакто бе въведен от Жан Виденов това безумие оцеля три правителства на БСП, едно на СДС, едно на НДСВ, няколко служебни и няколко на ГЕРБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
опс ... четях ти коментара , сигурно съм цъкна вместо да напиша , да ти отоговоря ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
хе хе ... че то държавната администрация не е страничен наблюдател на цените , а активен участник в техният растеж ... малко ли са на клона агенции и ведомства , с техните изисквания , такси , проверки и глоби ... да са 5-6 да не ги броим ... не коментирам необходимостта и ценообразуваненто на "услугите" им , приемам че са важни , коректни в изискванията и ценообразувани според положения труд за това ... просто на потребителите трябва да е ясно , че всички тези неща се включват в крайната цена . и когато разбере истинската административна тежест в една цена , може да му се откачи ченето :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
Вся власть Советам!
преди 4 години
Пределни цени на основните хранителни продукти имаше по времето на Жан Виденов. Резултатът беше че Чичибаба с благословията на същия Жан изнесе житото и внесе брашно.Ясно е че производителите искат гарантирано по-високи цени, а потребителите гарантирано по-ниски цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още