IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Производители на куполи на бойни машини ни предлагат новите си технологии

Съревнованието за преоборудване на Сухопътните войски акцентира върху бързата смяна на оръдието, показва репортаж на Вulgaria ON AIR

14:10 | 30.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив БТА</em></p>

Снимка: Архив БТА

Министерството на отбраната изпрати покани за предоставяне на предложения до четири компании за участие в проекта за придобиване на бойна машина на Сухопътните войски. Крайният срок за подаване на оферти е 31 октомври 2019 г.

Investor.bg припомня, че през юни 2018 г. Народното събрание одобри покупката на 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, на системи и допълнително оборудване, както и обучение на състава. Прогнозната стойност е за близо 1,5 млрд. лева с ДДС. Техниката трябва да бъде изплатена за 12 години, а договорите с избраните фирми могат да бъдат сключени до края на годината. Прогнозата е договорът с изпълнител може да бъде сключен най-рано в началото на 2020 г.

През последните месеци най-голяма публична активност имат не толкова четирите фирми, до които са изпратени покани, а производителите на куполи за бойните машини.

В централата, производствената база и обучителния център на една от тези компании – белгийската John Cockerill Defense, влезе екип на Вulgaria ON AIR.

John Cockerill Defense използва технология, която позволява бърза смяна на оръдието. Белгийската компания има интерес към процеса на модернизация на българските Сухопътни войски и предлага куполите си от серията 3000 за оръжейни системи на новите бронирани бойни машини за пехотата.

Белгийската компания не навлиза тепърва в България – още от 2010 г. насам разполага с местни доставчици за своите продукти. Сега, като естествена следваща стъпка в тези отношения, компанията се стреми да разшири работата си в страната.

Белгийската фирма разработва, произвежда и интегрира куполи и оръжейни системи, които са сърцевината на всяка бронирана бойна машина. Нейните куполи предоставят най-високо качество през целия жизнен цикъл на бойните машини, който продължава от 30 до 50 години. Куполите могат да функционират с широк спектър оръдия - от 25 мм до впечатляващите 105 мм.  Това, според представителите на John Cockerill, гарантира на всяка армия възможността да бъде гъвкава спрямо бъдещите ѝ потребности, без да се налага да закупува нови куполи, защото без купола, машината всъщност е доста скъпо такси, коментират от оръжейната фирма.

Куполите от серията 3000 на John Cockerill Defense са съвместими с бойните машини на всички фирми, до които Министерството на отбраната изпрати покани за предоставяне на предложения за участие в проекта за модернизация на Сухопътните войски, напомнят от Вulgaria ON AIR. Електронните и оптични системи на купола позволяват 360° видимост.

Българската компания OPTIX е квалифициран доставчик на John Cockerill Defense. Ако куполите на белгийците бъдат предпочетени от българските Сухопътни войски, OPTIX  ще бъде основен местен доставчик на ключови компоненти и услуги по поддръжка и ремонт на системите за наблюдение на куполите, посочват от Вulgaria ON AIR.

Друго предимство на продукцията на белгийската компания е, че с виртуална реалност ще могат да се обучават екипажите на бойни машини от сухопътните войски на българската армия. За това е оборудвана базата в Комерси, Франция. По време на обучението българските военни могат да се запознаят с кабината на бойната машина, дори да са на километри от нея. Обучението може да обхване всички бойци на ниво пехотен взвод - от командирите на бойните машини, мерачите, водачите и останалия състав на подразделението. Чрез виртуална реалност може да се имитира реална бойна обстановка.

По виртуален път може да се обучават и техниците, които ще са ангажирани с поддръжката на машините. В проекта е заложено изискване – 20% от производството на машините да се прави в България.

След около половин година има реален шанс тежкото състояние на сухопътните войски да започне да се подобрява, прогнозират от Вulgaria ON AIR. Срещу сумата от близо 1,5 млрд. лева българската пехота трябва да получи 90 бойни и 60 спомагателни машини и 15 години след влизането на България в НАТО тя е на път да получи модерно въоръжение.

В проекта се преплитат много и разнопосочни интереси. Документацията традиционно е засекретена. Какво ще е крайното решение за избора на доставчик на бойна техника?

Повече за проекта можете да разберете от видео материала на репортажа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:05 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още