IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Протестиращите в София фермери ще искат компенсации*

Освен за избитите животни стопаните искат обезщетения и за срива в цените на млякото

10:59 | 18.07.18 г.
Протестиращите в София фермери ще искат компенсации*



Унищожаването на стада в Странджа заради чумата по дребните преживни животни провокира фермери да организират протест днес в София. Обезщетенията заради чумата не са единственият повод за протеста.

Животновъдите имат и други искания – едното е да не се връща отменената от Върховния административен съд (ВАС) Наредба 3 (според която субсидии се получават срещу фактури за продадено мляко – бел. р.).

Те искат още компенсации за срива в цените на овчето мляко от 1,40 лв. на 1 лв., заяви пред Bulgaria ON AIR бившият агроминистър и депутат от АБВ в 43-то НС проф. Иван Станков, който говори като представител на протестиращите.

Той очаква днес да се съберат над 1000 животновъди. Протестите ще продължат, докато не постигнат целта си, заяви той. 

За отменената наредба агроминистерството неведнъж е излизало с позиция, че тя изсветлява млечния сектор. Проф. Станков обаче изтъкна, че в нея има парадокси – изискват се 70 литра предадено мляко, в това число от млади животни, които не са влезли в продуктивна възраст. Затова фермерите искат оставка за изготвилите наредбата и компенсации.

Когато има ново заболяване по животните за Европейския съюз (ЕС), в законодателството е разписано, че се предприемат мерки за унищожаване на животните от засегнатите и контактните стада. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) стриктно спазва европейското законодателство, заяви зам.-директорът на Центъра за оценка на риска д-р Илия Костов.

Проф. Станков каза, че за чумата по дребните преживни животни в Турция се знае от години и попита защо не е имало превенция. Той обясни, че сега се действа прибързано и унищожените стада под селекционен контрол в селата Воден и Кости са били ценни кръстоски. Така резултатът е ликвидация на разплодни ферми.

„Случващото се в Странжда и изобщо нередностите в животновъдството се дължат на липсата на адекватна държавна политика“, каза пред Bloomberg TV Bulgaria председателят на Съюза на овцевъдите и козевъдите Симеон Караколев.

„Искаме оставката на всички виновни от администрацията, довели като цяло бранша до това състояние, включително и това, което се случва в Странджа. Всичко това е липса на адекватна държавна политика“, каза той.

Той също потвърди, че животновъдите са против Наредба 3. „Ние се борихме за първи път в новата история на животновъдството в България с нормативен акт, който пряко увреждаше интересите на животновъдите. Хората, чиито оставки искаме сега, са виновни за приемането и налагането на този акт, който действа близо две години“, каза той.

Организацията настоява обезщетенията по схемата de minimis да бъдат увеличени.

Решенията на директора на БАБХ не могат да бъдат вземани еднолично, заяви пред bTV бившият земеделски министър Мирослав Найденов. Той допълни, че очаква да бъде поискана оставката на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев. Според него са допуснати груби грешки и е налице тежък комуникационен и организационен проблем.

Междувременно Държавен фонд „Земеделие“ гласува увеличение на средствата за стопаните, отглеждащи овце-майки и кози-майки, по помощта de minimis като компенсация заради болестта. Сумата е допълнение към вече започналото от понеделник изплащане на компенсациите за евтаназирани животни, съобщи Фондът.

Помощта de minimis за 7-те общини от областите Бургас и Ямбол с въведени ограничения заради чумата се вдига от 25 на 40 лв. на животно. Фермерите ще получат и още 7 лв. за животно, които вече бяха приети на 12 юли 2018 г. като подпомагане за овцевъдите и козевъдите в цялата страна. Така общата сума за стопаните от 7-те  общини  с въведени ограничения става 47 лв. на овца или коза.

*Новината е допълнена в 12.48 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още