IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Публикуваха правилата за работа на новата мегаагенция за медицински надзор

Те влизат в сила от 1 април, когато започва да работи новата агенция

17:42 | 20.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Регламентират се правата и задълженията на новата агенция „Медицински надзор". Здравното министерство публикува за обществено обсъждане Проект на наредба за условията и реда за извършване на проверки от Изпълнителна агенция „Медицински надзор".

Новата мегаагенция "Медицински надзор" бе създадена с преходните и заключителни разпоредби на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2019 г. въпреки множеството критики срещу концентрацията на функции в един орган. Идеята е новата структура да контролира сектора и да поеме функциите на ИА “Медицински одит“ и Изпълнителната агенция по трансплантация.

Предвижда се агенцията да има право да контролира лечебните заведения по всички показатели – медицински, финансови и организационни.

Инспекторите ще могат да извършват проверки за съответствието на структурата, управлението, дейността и организацията на медицинската помощ, съответствието на извършваните от лечебните заведения дейности по трансплантация, спазването на утвърдените медицински стандарти, осигуряване на качеството на оказаната помощ.

В правомощията на новата агенция ще е контролът не само върху предоставянето на пакета от дейности на НЗОК, но и на частните здравни застрахователи.

Ще следи и за спазването на правата на пациентите в лечебните заведения, на утвърдените фармако-терапевтични ръководства и на прилагането на утвърдените стандарти за финансова дейност на държавните болници. Ще се контролира и дали болниците обучават студентите и специализантите правилно и какво се случва с ТЕЛК-овете на територията им.

Всички болници и институции, включително НЗОК, частните здравни фондове ще са длъжни да оказват съдействие на инспекторите при проверките.

Проверките ще са планови и извънредни. Ще могат да се извършват по всяко време в лечебните заведения при спазване правата на пациентите. Проверките могат да са по сигнал на хора или институции, както и по молба на компетентен орган на друга държава.

При съмнения за нежелана реакция следствие дейностите по донорство и трансплантации проверките ще трябва да се правят до 7 дни от сигнала. За резултатите от всяка инспекция пък ще се съставя констативен протокол в срок до 10 дни от приключването й.

Новите правила влизат в сила от 1 април, когато започва да работи новата агенция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още