IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първи случай на индийския вариант на COVID-19 в България*

Пробата е установена в Плевен

12:05 | 17.06.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Wei Leng Tay /Bloomberg</em></p>

Снимка: Wei Leng Tay /Bloomberg

Проба на заразен с COVID-19 пациент от Плевен е класифицирана като индийски вариант на коронавируса. 

Пробата от временно пребиваващ в страната пациент, изпратена от УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен на 21 април 2021 г., е била секвенирана в Националния център по заразни и паразитни болести на 5 май. Проведеният геномен анализ не е показал принадлежност към познатите варианти на коронавируса.

Това съобщават на официалната си страница от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

След депозирането на пробата в международната генна банка GISAID и повторен анализ, проведен през месец юни, е установено, че се касае за B.1.617.2 (Делта) вариант на коронавируса, или т. нар. индийски вариант.

Пациентът е мъж във възрастовата група 20 – 30 години от Плевен. Изследван е в спешното отделение на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен с оплаквания от болки в гърдите, повишена температура и кашлица. Диагностициран е с COVID-19 и е насочен за домашно лечение. Мъжът не е декларирал пътуване в чужбина. 

Националния център по заразни и паразитни болести информира, че през месеците април и май са секвенирани общо 34 проби от област Плевен, при които не е открит друг случай на Делта варианта.

НЦЗПБ продължава да наблюдава разпространението на SARS-CoV-2 в страната с акцент търсене на варианти с ускорено разпространение, променена вирулентност и имуногенност, които са с повишено значение за общественото здраве.

Министерството на здравеопазването призовава гражданите да се ваксинират срещу COVID-19, защото ваксините са единственото средство за предпазване от вариантите на коронавируса. Колкото повече са ваксинираните хора, толкова по-малка е вероятността за следваща вълна в страната.

Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров разпореди на ръководството на НЦЗПБ да му докладва лично за цялата налична информация във връзка с оповестения днес случай на пациент с „Делта“ варианта на COVID-19. Министър Кацаров иска изясняване на всички факти и обстоятелства - кога е взета пробата, какво епидемиологично проучване е направено, защо е отнело толкова време изследването на пробата – от 21 април до 17 юни, кога е постъпила в НЦЗПБ, кога е изпратена в чужбина и т.н.

Според здравния министър заради високия риск за общественото здраве е недопустимо толкова дълго време след вземането на пробата да бъдат публично обявени резултатите от нея.

Във връзка с регистрирания случай на заразен мъж с „Делта“ варианта на COVID-19 от Министерството на здравеопазването публикуваха уточнения след поискана допълнителна информация от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Според информацията на 1 април младият мъж е контактувал със заразено с COVID-19 лице от Северна Ирландия, което е напуснало България. При проявата на първите симптоми мъжът се е изолирал и няма информация да е контактувал с други лица. На 5 април лицето се изследва за COVID-19, като пробата е взета в УМБАЛ "Д-р Георги Странски", гр. Плевен. Веднага след излизането на положителен резултат за коронавирусна инфекция, мъжът е поставен под домашна изолация, като е имал леки симптоми. Заболяването при него е протекло без усложнения. По данни от извършеното епидемиологично проучване, лицето е с поставена на 24.02.2021 г. първа доза от ваксината на AstraZeneca.

На 21 април УМБАЛ "Д-р Георги Странски" изпраща 20 случайно подбрани проби за секвениране в НЦЗПБ. Сред пробите е и тази на мъжа. Тя е секвенирана на 5 май, като данните веднага са депозирани в международната генна банка GISAID.

До 16 юни не е установено, че при тази проба се касае за B.1.617.2 (Делта) вариант. Повторен анализ установява, че се касае за Делта вариант, или т. нар. индийски вариант на коронавируса.

Министерството на здравеопазването възлага на НЦЗПБ да създаде такава процедура по набиране и анализ на пробите, която в най-кратки срокове да установява новите варианти на коронавирусната инфекция с цел превенция и защита на здравето на хората и предприемане на своевременни мерки в тази посока.

95 са новодиагностицираните с коронавирусна инфекция лица у нас за последните 24 часа, от които 32 са установени с PCR, а 63 - с бързи антигенни тестове. 12 171 са общо тестовете, направени през изминалото денонощие. 4 294 от тях са PCR, а 7 877 - антигенни. Това сочат данните от Националната информационна система.

Потвърдените случаи на новия коронавирус у нас са общо 420 749. От тях активни са 10 757. Излекуваните лица са 392 035. През изминалите 24 часа са регистрирани 1 064 от тях.

Общо 1 954 са пациентите с доказан COVID-19, настанени в лечебни заведения за болнична помощ. 227 от тях се намират в интензивни структури.

1 619 744 са общо поставените у нас дози от ваксините срещу коронавирусната инфекция. 17 626 от тях са приложени през последното денонощие.

Националната информационна система показва, че у нас медицинските служители, при които е потвърден новият коронавирус, са общо 13 435. Нови два случая на друг медицински персонал са регистрирани през изминалото денонощие.

17 957 са починалите лица, при които е бил потвърден новият коронавирус. 25 нови случая са регистрирани през последното денонощие.

* Допълнена с позицията на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров и уточненията по случая от НЦЗПБ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:34 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още