IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Работодателите искат да делят поравно разходите за осигуровки с работниците

С промени в Кодекса на труда може да бъдат въведени нов тип трудови договори, предлага Васил Велев

13:40 | 22.01.19 г. 16
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Васил Велев.<em> Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Васил Велев. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Работодателските организации настояват осигурителните вноски да бъдат разпределяни поравно между работодатели и работници. Според бизнеса това няма да се отрази на заплатите, защото ще бъде компенсирано от увеличение на трудовите възнаграждения. 

За целта, с промени в Кодекса на труда може да бъдат въведени нов тип трудови договори, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, цитиран от БНР.

"Нашето предложение е в трудовите договори да се записват две числа, които говорят нещо. Едното е общия разход за труд - впрочем така е в Румъния, в Македония, и в много други страни. Другото число е нетната сума, която получава след всички удръжки работникът".

Така според Велев в рамките на общия разход за труд и на нетния доход нищо няма да се промени:

"Това, разбира се, няма да повиши доходите на хората. Доходите на хората ще се повишат от повече и по-добра работа. Това може да бъде въведено при условие крайната чиста сума да се запази. В случая, не става дума за ощетяване на някой или за облагодетелстване на друг, а за повече прозрачност в отношенията".

Предстои предложението за реформа да бъде обсъдено със социалните партньори.

Идеята осигурителните вноски да бъдат разпределяни поравно между работодатели и работници е старо предложение на АИКБ, което организацията се опитва да прокара от години.

Днес работодателите напомниха и за друго свое искане – да не плащат първите три дни за временна неработоспособност, а само един.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 0
mariata
преди 5 години
сметнете внимателно, разиграйте повишение на заплатата примерно с 10% и заплати над, под и около макс осигурителен доход и ще видите кой има и кой няма далавера
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 5 години
Нали това казвам и аз, но въпроса е защо е нужна тая гиммастика като е се едно, има нещо дето не се вижда зад това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 0
IvaneJohn
преди 5 години
Одобрявам!Нещата трябва да са много ясни - брутната сума да включва всичко което харчи работодателя.Нетната сума- това което чака работника по сметката си.Сега е мнооого трудно да обясниш на работника, че трябва да имате изкара пари не само за превода си, А за всичките разходи по него + печалба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
Нашенец
преди 5 години
Е, на теб не ти дреме, ама ако това се приеме и работодателите и ББ ще кажат че заплатата се е увеличила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
Нашенец
преди 5 години
"Увеличава" се заплатата. Като цяло разходът за работодателя остава същият, но тъй като разпределението на частта от парите,които отиват във фондове, се променя излиза че заплатата се е увеличила. Бруто заплатата се увеличава, нето -остава същата. За статистиката и за ПР-а на държавата заплатите се увеличават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 3
toni.bajdarov
преди 5 години
Старите инструменти на преразпределение не работят при отворена и глобализирана икономика - осигуровките и преките данъци следва да отпаднат, само така можем да постигнем конкурентоспособност на българските предприятия в международен план без понижения на заплати или девалвация на лева. Обратно начислен ДДС с висока ставка е достатъчен да балансира бюджета при нормално финансиране на държавните функции, в това число прилагане на отрицателно данъчно облагане до постигане на базов доход от 1000 лева на месец за всички. Ето как - виж дясната колона на таблицата в хипервръзката: https://drive.google.com/open?id=1w3fsvK6LiUsR6sDbKpaA6LQY_f4jgsCw.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 0
doba
преди 5 години
Велчев и работодатели, не знам как набирате персонал, но когато аз съм ходил на интервю(събеседване по старому), винаги съм поставял въпроса КОЛКО ЩЕ ПОЛУЧАВАМ ЧИСТО и за каква работа. Дреме ми какво ще внасяте по разните членове на законите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 3
majnata
преди 5 години
"...и така всички ще облегчаваме държавата."Бе то и тебе ше те "облекчи" скоро некой ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
khao
преди 5 години
добре, то е ясно че математически е все едно кой колко процента ще плаща, след като всичкото си е заработено от работника .... сега в задачате се пита защо го искат това ? .... ква им е далаверата ?цялата статия обяснява разликата, която така или иначе е няма, но не и мотива на предложителите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 3
kreepe
преди 5 години
"Нашето предложение е в трудовите договори да се записват две числа, които говорят нещо...."А какво правим с тези фирми, които са решили да дават премии на база постигнати резултати? Т.е. ако производството е Х премията е 10%, ако производството е Х+1, премията е 10%+1%? Какво ще запишеш в договора а? Или ще цитираш всички възможни случай в десеттина страници договор?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още