IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Радев: Решаването на проблема с купения вот е основна задача на служебния кабинет

Служебното правителство направи много, то се справя, заяви държавният глава

22:19 | 01.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Президентство на Република България</em></p>

Снимка: Президентство на Република България

Решаването на проблема с купения вот в България е основна задача на служебното правителство. Това е едно от най-грозните явления в нашата страна, каза пред журналисти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ президентът Румен Радев, цитиран от пресслужбата на Президентството.

„Надявам се полицията и прокуратурата да приложат всички мерки, за да може най-сетне да започнем да решаваме този въпрос и да проведем честни избори“, допълни Радев.

На въпрос каква е оценката му за работата на назначеното от него служебно правителство, държавният глава заяви: "Разбира се, предизвикателствата и наследените проблеми пред това служебно правителство са ужасно много. Мога да кажа категорично, че то се справя".

Коментарите си президентът Радев направи след участието си организираната от правосъдното министерство конференция по повод 30-та годишнина от приемането на новата ни Конституция.

В отговор на журналистически въпрос държавният глава заяви, че за да бъде решено дали Българската конституция да се промени така, че прокуратурата да бъде извън съдебната власт, е необходим дебат и много прецизен анализ.
По време на конференцията Радев заяви, че човешките права са основна конституционна ценност и трябва да се насърчават всички усилия за тяхната защита. „Когато някой има амбиция да ревизира Българската конституция, това трябва задължително да е отправната точка“, допълни той.

„Важно е да имаме улеснен достъп до конституционно правосъдие, за да може всеки гражданин да се чувства пълноценен и силен като личност с принос към развитието на конституционния модел“, заяви Радев в приветствието си към участниците, между които бяха народни представители от Седмото Велико народно събрание, конституционалисти и преподаватели. 

„Изработването и приемането на нашата Конституция преди 30 години е повратен етап в общественото ни развитие. Тя ни постави на картата на демократичните общества“, подчерта президентът и изрази своята признателност за мъдростта, куража и отговорния труд на народните представители в Седмото Велико народно събрание, съставило българския основен закон.

По думите на президента Българската конституция е пълноценен инструмент за държавно управление, ограничаван и контролиран от демократични механизми. „Тази конституция ни преведе през трудни моменти. С нея станахме пълноправни членове на Съвета на Европа и на Европейския съюз. Ценностите, заложени в нея - демократично управление, върховенство на правото, равенство пред закона, защита на човешките права, са ценности и на нашите европейски партньори. През призмата на 30-годишен реален демократичен опит Конституцията се превърна в стълб на българската държавност“, заяви държавният глава.

Радев посочи още, че пътят към утвърждаването на демократичната, правова и социална държава не е нито лек, нито кратък, и за това свидетелства нарасналото очакване в обществото за нови промени в Конституцията, които да доведат до усъвършенстване и развиване на някои конституционни статути. „Една конституция, за да бъде в изпълнение на своите основни функции като основен закон и граждански договор, трябва съответно и да се развива със своето време“, добави президентът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още