IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

С допълнителни пари от бюджета ще се обследват 384 язовира

Над 57 млн. лева е трансферът към Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири", съобщи министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова

14:18 | 08.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Язовир Камчия. <em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Язовир Камчия. Снимка: БГНЕС

В проектобюджета на Министерството на икономиката и индустрията са предвидени допълнителни 90,048 млн. лева – от тях 57,1 млн. лева са трансфер към Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири". Това съобщи вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова при представяне на проектобюджета на ведомството в ресорната парламентарна комисия, цитирана от БТА.

По думите ѝ в момента работи екип, който прави преглед на състоянието на язовирите към различните ведомства. Нинова допълни, че скоро ще има информация за предложения за законодателни и административни промени.

Предвижда се държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири" да обследва 384 язовира, за проектиране са 100 язовира, за текущ ремонт 130, а за основен ремонт - 15 язовира. 

Investor.bg припомня, че правителството е готово с предложения за промени в Закона за водите заради язовирите. Екипът на Министерството на икономиката и индустрията работи по предложения за промени и в няколко наредби, така че да се ускорят ремонтите на съоръженията. Планира се създаването и на единен регистър на язовирите. От класификацията на съоръженията ще се знае кои са най-опасните, кои се нуждаят от спешен ремонт, за да се ускори прехвърлянето на общински язовири към държавата, след като местните администрации нямат бюджет да ги поддържат.

Класифицирани са 2909 язовира, от тях 1374 са с висока степен на опасност, 334 – със значителна, 1201 язовира – с ниска степен на опасност.

В проектобюджета на министерството са предвидени и допълнителни трансфери от 572 500 лева за Комисията за защита на потребителите за поставената от вицепремиера приоритетна дейност – защита на хората от злоупотреби на пазара и от изкривяване на конкурентната среда от различни икономически субекти.

Приоритети в девет бюджетни програми

Вицепремиерът изтъкна, че в проектобюджета на ведомството са поставени важни приоритети в девет бюджетни програми.

За облекчаване на регулациите за бизнеса са предвидени 3,9 млн. лева, каза Нинова и допълни, че вече са идентифицирани почти около 150 поднормативни актове, които трябва да бъдат прегледани.

Програмата за насърчаване на малките и средните предприятия и индустрията е на стойност 1,141 млн. лева, като чрез нея се цели подобряване на конкурентоспособността на фирмите, дигитализацията им и експортното ориентиране.

По програмата за закрила на обектите на индустриална собственост са предвидени 3,7 млн. лева. Друга програма е за инфраструктурата по качеството в подкрепа развитието на икономиката. Програмата за подобряване на възможностите за участие в единния европейски пазар е за над 895 млн. лева.

По програмата за преструктуриране и ефективно управление на държавната собственост, в частност на Държавната консолидационна компания и дъщерните ѝ дружества, са предвидени 41,176 млн. лева, каза Нинова.

70 млн. евро за енергийна ефективност на МСП 

Процедура за близо 70 млн. евро (136 226 120 лв.) ще започне до месец по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК). Целта на подкрепата за малките и средни предприятия (МСП) е да се увеличат инвестициите в енергийно ефективни технологии. Това стана ясно  по време на представяне на проектобюджета на Министерството  на иновациите и растежа от министър Даниел Лорер в Комисията по икономическа политика и иновации в Народното събрание. 

Средствата за процедурата по ОПИК са от транша за 2022 г. на инструмента REACT-EU. Планира се да бъдат използвани при възстановяването на инвестиционната дейност на МСП, сериозно възпрепятствана от ограничителните мерки във връзка с COVID-19, и при справянето с прехода към зелена икономика. Мярката е от особено значение в контекста на значителното увеличение на цените на електроенергията и природния газ.

Още близо 10 млн. лева са осигурени по процедурата за т. нар. Големите малки компании, като по този начин над 170 фирми от резервните списъци по нея ще могат да получат финансиране по програмата, информира Лорер.

Той посочи, че Министерството на иновациите и растежа ще подкрепи общата цел за въвеждането на качествени стандарти за оценка и контрол на програми, инструменти и проекти, свързани със стимули за бизнеса, като се облекчи процесът на достъп, кандидатстване и управление с цел елиминиране на корупцията и подобряване на икономическата среда.

Даниел Лорер съобщи още, че министерството ще работи за ефективно, ефикасно и ориентирано към резултатите използване на фондовете за конкурентоспособност на Европейския съюз и Националния план за възстановяване и устойчивост. По думите му проектът на бюджет за 2022 г. на Министерство на иновациите и растежа има същата цел, както държавният бюджет на България. Идеята е да постигнем по-висок икономически растеж с фокус върху иновативния растеж, каза министърът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още