IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сезонната заетост и държавната помощ не удържат безработицата през юли

През летния месец показателят остава висок - 7,9%, с 2,6 процентни пункта повече на годишна база отчита Агенцията по заетостта

15:05 | 17.08.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

И през юли безработицата в България остава висока въпреки мерките за подпомагане на заетостта и бизнеса и пика на сезонната заетост. Равнището на регистрирана безработица в страната през летния месец е 7,9%.

Агенцията по заетостта отчита спад от 0,4 процентни пункта в сравнение с предходния месец юни и от 1,1 процентни пункта спрямо май, когато бе отбелязан пикът на регистрираната безработица през годината в резултат от COVID-19 кризата. На годишна база ръстът е с 2,6 процентни пункта, като той леко се забавя, става ясно от данните.

Равнището на регистрираната от Агенцията по заетостта безработица в страната през май скочи до 9%, а през юни леко се понижи до 8,3 на сто.

Безработицата в България тръгна рязко нагоре през май след въвеждането на извънредно положение, последвано от извънредна епидемична обстановка. Рестриктивните мерки затвориха редица сектори, много от които не успяха да се възползват от държавните стимули. Въпреки мерките за стимулиране на заетостта и запазване на работните места, включително и схемата за бизнеса 60/40, данните в официалната статистика оправдават очакванията за високо равнище на безработицата дори в летните месеци, когато тя традиционно е по-ниска заради сезонната заетост в туризма и земеделието. 

Увеличението на параметъра е съществено в сравнение с тенденцията от началото на годината. Безработицата в България през януари беше 6,3%, през февруари - 6,2%, а през март стигна 6,7%.

В края на юли регистрираните безработни в бюрата по труда според административната статистика на Агенцията по заетостта са 258 553, като спрямо юни намалението е с 14 814 лица. В сравнение с май те са с 36 900 по-малко или спадът е от 12,5%. В същото време увеличението спрямо юли 2019 г. е с 85 910 лица.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през юли са се регистрирали нови 28 064 безработни лица. Освен тях, други 702 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери, също са се регистрирали в Агенцията по заетостта.

През юли 2020 г. броят на започналите работа безработни лица достигна 27 423, като 92.3% от тях са устроени в реалната икономика, сочат данните от месечната статистика.

Други 435 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място през юли чрез бюрата по труда. В сравнение с месец юли 2019 г. се отчита значителен ръст на започналите работа безработни – с 80,1%. През юли най-много започнали работа се отчитат в сектора на преработващата промишленост – 19,0% от всички започнали работа, следвани от хотелиерство и ресторантьорство – 17,5%, търговията, ремонта на автомобили – 13,0%,  държавно управление – 5,9%, строителство – 5,0%, селско, горско и рибно стопанство – 4,1% и др.

През месеца работа на субсидирани работни места са започнали 2120 безработни лица от рисковите групи – 1208 по програми и мерки за обучение и заетост и 912 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

При спазване на мерките във връзка с извънредната епидемиологична обстановка малко над 4100 търсещи работа са участвали през месеца в подновените форми на изнесени групови форми за предоставяне на услуги като мобилни бюра по труда, трудови борси, дни на работодателя и др.

Други над 5800 безработни участваха в групови мероприятия за професионално и кариерно консултиране, Ателие за търсене на работа, мотивиране за активно поведение на пазара на труда.

В присъствените форми на обучения за възрастни, финансирани от държавния бюджет и Европейския социален фонд, през месеца са включени 6270 безработни.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през юли са 16 349, като 79% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (26,8%), хотелиерството и ресторантьорството (19,2%), търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети (10,8%), административните и спомагателните дейности (9,4%),  образование (8,6%) и държавното управление (5,2%).

Най-търсените професии през месецa са: персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.); машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; преподаватели; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; продавачи; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; помощници при приготвяне на храни; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; персонал, полагащ грижи за хората и др.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още