IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще допринесе ли за доверието към биопроизводителите електронният им регистър?

Обратното начисляване на ДДС се отразява положително на производителите на плодове и зеленчуци срещу нелоялната конкуренция, посочи Чавдар Маринов от МЗГ

13:51 | 28.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Новият електронен регистър за биопроизводителите в България има за цел да възстанови и гарантира доверието между биопроизводителите и потребителите, тъй като веднъж разклатено, то трудно бива възстановено. Това обясни по Bloomberg TV Bulgaria зам.-министърът на земеделието Чавдар Маринов.

„Електронният регистър за биопроизводителите се състои от две части – публична и административна. В публичната част всеки един потребител може да разгледа данните за съответния оператор, неговата идентичност, контролиращото лице и т. н. Системата позволява въвеждане на данни. Данните гарантират сигурността на доверие по веригата потребител-производител на биологична продукция“, посочи Маринов.

Зам.-министърът напомни, че има различия между обратното начисляване на ДДС и нулевата ставка, като предупреди, че много земеделски производители не правят такава разлика.

„Има огромна разлика между обратно начислява на ДДС и нулева ставка. Нулевата ставка означава, че няма никакъв дължим данък добавена стойност по веригата, докато по обратното начисляване ДДС се запазва в размер на 20% за България, но тя се дължи обикновено по веригата от последния, който купува”, поясни Чавдар Маринов.

Според него до сега резултатите от обратно начисляване на ДДС са оценени от НАП като доста положителни.

“Това дава предимство на съответните икономически оператори и ги предпазва от нелоялната конкуренция. Много е важно да се отбележи, че така намаляват посредниците в търговката верига, което е особено важно за България, тъй като цената на плодовете и зеленчуците се повишава от удължаването на веригата за доставки“, коментира зам.-министърът на земеделието.

По думите му някои малки производители изпитват проблем в предлагането на своята продукция на големите вериги, поради непредвидимите си добиви.

“Процентът на кооперирани производители в България е около 6%, което е прекалено малко, смята Маринов, но се надява, че само по този начин те могат да се доберат до големия пазар.

Какво още представлява ел.-регистърът за биопроизводителите и какъв интерес би имала България от ресор „Земеделие“ в Европейската комисия може да научите от видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:54 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още