IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще постигнат ли симбиоза общини и туризъм при представяне на културното наследство?

Международният форум DiPP2020 обсъди как да се запази общата европейска културна памет чрез дигитализация

13:21 | 28.09.20 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: "><strong>Несебър.</strong></em><em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Официален туристически портал на България</em></p>

Несебър.Снимка: Официален туристически портал на България

Регионите и общините в България трябва да са активен участник в процеса по дигитализация на културното и научно наследство, тъй като научният и туристическият сектор трябва да съществуват в симбиоза. Именно поради тази причина на международния форум DiPP2020 за дигитализация на културно и научно наследство под патронажа на ЮНЕСКО основните теми бяха методиките и добрите практики за дигиталното представяне на материалното и нематериалното наследство. Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Мария Желева, изследовател от екипа на DiPP2020.

По думите й общините в България работят много активно по отношение на представянето и осигуряването на свързаност между културното наследство, с което разполагат организациите на територията на съответната община, и туристическите възможности.

„Всички общини имат възможност да кандидатстват за национално и за европейско финансиране, но всичко опира до въпрос на желание за участие в процеса по дигитализация", коментира доц. Мария Желева.

Тя напомни, че идеите на конференцията са свързани пряко със стратегическите цели на Европейския съюз и с изграждането на обща европейска идентичност.

За постигането на това начинание е необходимо създаването на един нов социален феномен, т.нар. "обща европейска културна памет" - споделянето, опазването и припознаването на отделните национални етнически културни наследства, които да бъдат цифровизирани и да бъдат представени в една културна виртуална платформа на Европа", посочи експертът.

Мария Желева поясни, че процесът по дигитализация на културното наследство "не е лесна задача и докато нужните технологични устройства могат лесно да бъдат набавени чрез финансиране, набирането на човешки ресурси е бавен и трудоемък процес".

"Човешките ресурси трябва да бъдат квалифицирани за употребата на тези устройства и технологии, както и запознати с правилата по процеса на цифровизацията. Затова, в рамките на тази конференция са представени, от една страна, чисто технологични методи и подходи, а от друга - установени добри практики, за да може цялата културна общност да се възползва от постигнатото до момента", разкри експертът.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:37 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още