IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синдикалист: Правителството иска да задържи оръжейния бизнес под контрол

Проблемите във военните заводи „Емко и „Дунарит“ започнаха с искане за отнемане на лиценза

17:36 | 22.08.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В момента държавата полага огромни усилия да задържи оръжейния бизнес в сферата на държавния контрол.

Това мнение изказа по БНР Тодор Воденов от синдиката "Отбрана" към КТ  "Подкрепа".

По думите му държавата ще предприеме всички действия, за да се запазят работните места на служителите в "Емко" и "Дунарит".

“Има икономическа и политическа логика за това, а и общественият натиск е достатъчно силен”, смята синдикалистът.

Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията смята, че „хората, които действително разбират от военна индустрия си мълчат по темата за "Емко" и "Дунарит"”.

“Това, което виждаме през последните три-четири години, е много рязък ръст на българската военна индустрия. От средно около 200 милиона евро годишно през 2015 г., според официалните данни за 2016 г. – 645 милиона евро, за тази година предварителните данни са за 850 милиона евро. Това е около 1 милиард долара,  т.е. очевидно има уникален ръст на българската индустрия. Няма такава  индустрия, която в момента така да расте”, посочи Безлов.

След като само до преди няколко години военните заводи тънеха в дългове заради липсата на поръчки и с месеци точеха неизплатени заплати на своите работници, днес ситуацията е коренно различна и за държавните, и за частните предприятия от сектора – активно производство, осигурени поръчки и гарантирани пазари.

Печалбите в сектора са красноречиви за първата половина на годината, но напук на пазарната и икономическата логика точно сега започват и трусовете в индустрията – при това в приватизирани заводи  с частна собственост. Още не е заглъхнал отгласът от протестите в "Дунарит",  когато същото се случи и с "Емко", напомня БНР.

Дали интересите за двете фирми са еднакви и какво се случва, за да се тресат по идентичен начин, не може да се твърди, но някои факти правят впечатление.

Проблемите в "Дунарит" започнаха с отнемането на лицензите  за производство, търговия и съхранение заради разследване срещу вече бившия изпълнителен директор Кръстьо Кръстев в момент, когато предприятието работи и  успешно изпълнява поръчки за стотици хиляди левове, а печалбата му за миналата  година е в размер на 26 милиона. За да защитят работните си места, хората  блокираха "Дунав мост".

“Искаме си работните места. Искаме господин Кръстев да  остане. Доволни сме от заплатите си. Има договори, има работа”, скандираха служители на предприятието.

Скандалът  с "Емко" отново тръгна по същия начин – формално отнемане  на разрешителното за търговската дейност на предприятието. Отново имаше протести на работещите в завода.

Припомняме, че преди ден министърът на икономиката Емил Караниколов увери, че военният завод "Емко" ще продължи да работи оптимално, а лицензът за търговия на предприятието, който беше замразен, ще бъде възстановен след отстраняване на нередностите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още