IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Слаб дебат за бюджет 2018 в ресорната комисия в НС

Приходите от концесията на летище София няма да постъпят в Сребърния фонд, стана ясно по време на разискванията

18:27 | 23.11.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Приходите от концесията на летище София няма да постъпят в Сребърния фонд, стана ясно по време на разискванията

Депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси приеха на второ четене промените в Закона за държавния бюджет за 2018 г. Заседанието премина без почти никакви дебати с мотива, че народните представители „пазят силите си за пленарната зала“.

Съществени разлики между внесения от Министерски съвет текст и приетия днес законопроект, няма.

Все пак няколко момента си струва да бъдат отбелязани. Така например разходите за наука през 2018 г. ще са със 65 млн. лв. повече, спрямо миналата година, но няма да бъдат разпределени поравно между институциите, а според постигнати резултати в програми и проекти. Сумата обаче е наполовина по-малко от първоначално обявените 120 млн. лв.

„Не е решено отсега при кого ще попаднат тези 120 млн. лв. Около 5 млн. лв. са предварително разпределени за БАН, което дава възможност за 5% увеличение средно на заплатите. Научните звена в България не са малко по европейските стандарти и парите за наука трябва да бъдат разпределени чрез конкурси, според потребностите за държавата“, посочи министърът на финансите на извънреден брифинг преди месец.

Днес обаче председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обяви, че сумата всъщност е 65 млн. лв.

Депутатите не приеха и предложението на БСП заплатите на академичните длъжности в държавните висши училища и БАН да се изчисляват по нова схема, с което на практика да бъдат увеличени.

„Това, което в момента правите, е геноцид над българските учени. Ние не считаме, че е нормално един асистент да получава заплата, колкото е стипендията на един докторант. Обяснете ми как един ядрен физик ще изхранва семейството си с 500 лв. заплата. Толкова ли не може държавата да отдели едни 60 млн. лв., срам ме е дори да говоря на тази тема“, каза депутатът от БСП Румен Гечев.

Менда Стоянова го поправи, че исканата сума за преизчисление на заплатите е 112 млн. лв., но искането е било отхвърлено още преди месец, когато парламентът е разглеждал законопроект за академичния състав на висшите учебни заведения.

Разговори имаше и по отношение на механизма за определяне на субсидиите за общините от централния бюджет. От ДПС предложиха допълнителен компонент на изравнителната субсидия, който да се разпределя само за общините, за които по отчет за 2016 г. делът на собствените приходи в общите приходи е по-нисък от 25%, а изравняването да е до 15%.

Текстът беше отхвърлен с мотива, че „сега не е времето“. „Действително трябва да се разработи нов механизъм или да се усъвършенства стария, но това няма как да стане сега. Наистина трябва да се вкара компонент, който да зависи от това дали една община успява да си събере приходите, но темата ще бъде обект на допълнителни разговори“, посочи Менда Стоянова.

Друга подробност, която приеха депутатите е, че приходите от концесията на летище София няма да постъпят в Сребърния фонд, както би трябвало, а директно ще отидат за погасяването на задълженията на БДЖ.

Заложеното в бюджет 2018

През следващата година държавата планира да събере с 3 млрд. лв. повече спрямо плана за миналата година, или общо 38,3 млрд. лв. За догодина малко над 21 млрд. лв. се предвижда да бъдат данъчните постъпления, което е с близо 2 млрд. лв. повече, отколкото се предвижда да влязат в държавната хазна за тази година. С над 1 млрд. повече са очакваните приходи от ДДС. Планираните постъпления от корпоративен данък се очаква да бъдат над 2,3 млрд. лв. или с над 400 млн. лв. повече отколкото е заложено в бюджет 2017.

Разходите на държавата за догодина са 39,2 млрд. лв. при 34,9 млрд. лв. очаквано изпълнение на разходните политики за тази година. Това е с над 3,3 млрд. лева повече от планираните за тази година харчове.

От план-сметката за догодина става ясно, че образованието ще получи допълнителни 490 млн. лв. спрямо планираното за 2017 г., здравеопазването – над 400 млн. лв. повече, а социалната сфера – 740 млн. лв. повече.

Увеличението за сектор "Сигурност" е с 280 млн. лв. спрямо парите за тази година, като близо 100 млн. лв. ще отидат за повишение на заплатите, както обеща военният министър Красимир Каракачанов.

За модернизация на въоръжените сили за периода 2018-2020 г. са предвидени до 1,191 млрд. лв. От тях 678 млн. лв. (по 266 млн. лв. годишно) са за замяна на МиГ-29 с нов тип изтребител и 513 млн. лв. - за придобиване на многофункционални модулни патрулни кораби (по 171 млн. лв. за всяка година от периода). За догодина са предвидени и 55 млн. лв. повече за заплати в системата на Министерството на вътрешните работи (МВР).

Окончателно текстовете от бюджет 2018 ще бъдат приети на второ четене и в пленарна зала следващата седмица, вероятно в четвъртък, като председателят на бюджетната комисия коментира пред журналисти, че очаква сериозни възражения на бюджета при неговото разглеждане в пленарна зала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Сега приемането на бюджета е най-сигурния подход за провалът на правителството.При запазването на местната проява на разпространеното в света създаващо щети държавно прилагане на парите колкото по-добре се изпълнява държавния бюджет, толкова ще е по-голям провалът на правителството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още