IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сметната палата е изпратила доклада за ремонтите на язовирите на прокуратурата

Кабинетът на Бойко Борисов прехвърли 500 млн. на ДКК за дейностите, които бяха усвоени без търгове

17:43 | 30.03.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: FreeImages</em></p>

Снимка: FreeImages

Сметната палата е изпратила на прокуратурата окончателния одитен доклад за ремонта на язовирите без обществени поръчки на 500 млн. лева, възложен от правителството на Бойко Борисов на държавното дружество „Монтажи“ ЕАД.

Това се вижда от съобщение, публикувано на сайта на Сметната палата.

Уведомени са и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и Националната следствена служба (НСС), посочва се в съобщението. Одитният доклад е изпратен и на изпълнителните директори на „Монтажи“ ЕАД и на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД (ДКК) за изпълнение на препоръките на Сметната палата.

„Поради образувано досъдебно производство и на основание чл. 58 ал. 3 от Закона за Сметната палата, данни от одитния доклад не могат да се огласяват до приключването на наказателно производство. Затова одитният доклад ще бъде публикуван на интернет страницата на институцията веднага след приключването на наказателното производство“,  посочва се в съобщението. За това е уведомено Народното събрание, което възложи изготвянето на проверката.

Увеличение на капитала на ДКК

През 2018 г. правителството на ГЕРБ отпусна на ДКК 500 млн. лева за ремонти на над 400 опасни държавни и общински язовира, определени в списък, одобрен от тогавашния кабинет. Отпускането на средствата стана с промени в бюджета на Министерството на икономиката за същата година.

ДКК, която беше създадена по времето на първия кабинет на Бойко Борисов от тогавашния финансов министър Симеон Дянков, възложи ремонтите на държавното дружество „Монтажи“ без търгове, тъй като държавният мастодонт не е възложител на обществени поръчки. „Монтажи“ превъзложи работата на частни фирми, защото не разполага нито с техника, нито с персонал, за да осъществи ремонтите.

Когато на власт дойде служебното правителство на Стефан Янев, настоящият премиер и тогавашен служебен икономически министър Кирил Петков започна проверки за ремонтите. Беше установено, че са изхарчени милиони за язовири, които са всъщност източени. Ремонтни дейности по язовири са се осъществявали и без подготвени проекти и издадени строителни документи.

ДКК обяви по-късно, че са разплатени приключилите ремонти на 10 язовира. Приключили са ремонтите на още 18 язовира, за които тече процес по окомплектоване на документи, както и че текат дейности по още 99 язовира. Към средата на 2021 г. ДКК е възложила ремонт и реконструкция на общо 267 язовира от 400-те, включени в списъка.

Прехвърляне на язовири

По същото време – през 2018 г., управлението на опасните язовири, които не могат да бъдат поддържани от общините, беше прехвърлено на държавата, към Министерството на икономиката.

В началото на 2022 г. вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова, на изслушване в Народното събрание, коментира, че към края на 2018 г., когато им беше дадена възможност да прехвърлят язовири на държавата, общините са подали 2 717 заявления до министъра на икономиката за прехвърляне на язовири. Областните управители са дали отказ за 1 363 язовира, защото не отговарят на законовите изисквания.

Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, чийто принципал е Министерството на икономиката и към което общините получиха възможност да прехвърлят безвъзмездно водоеми през 2018 г. с промени в Закона за водите, управлява 547 язовира.

Според данни, които Нинова представи тогава, в България има 6 844 язовира, от които почти 5 хил. са общински. Към Министерството на земеделието са 719, от които 241 са отговорност на Напоителни системи, а на „Земинвест“ – 451. Общо 499 язовира са към Министерството на икономиката и индустрията, с неизяснена собственост са 312, на земеделски кооперации са 157, а частна собственост са 144.

Министерството на енергетиката управлява 38 язовира, от които 21 са значими за националната сигурност. Други 13 са държавна собственост, управляват се от съответните областни управители и се оперират от ВиК дружества.

Нинова каза още, че са подготвени предложения за промени в Закона за водите заради язовирите, както и че се планира създаването на единен регистър на водоемите, за да се изясни собствеността и отговорността за тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още