IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

СПА курортите искат ваучери по 720 лв. на човек за здравна ваканция

Да се разшири списъкът на НОИ с частни медикъл и СПА хотели, настояват от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм

12:24 | 01.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

СПА курортите в България настояват държавата да осигури данъчни облекчения за работодателите, които предоставят ваучер за здравна ваканция на стойност 720 лв. на година за всеки свой служител. Това обяви Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA).

Идеята ще бъде дискутирана утре на започващия двудневен антикризисен конгрес на сдружението във Велинград.
„Организацията ще настоява да се обърне сериозно внимание на превенцията и профилактиката, което ще намали със сигурност бюджета за здравеопазване“, каза Кацарова, цитирана от TravelNews.

Варианти

Единият инструмент, който може да се приложи за здравна превенция, е ваучер. По подобие на системата на ваучерите за храна, фирмите може да получават данъчни облекчения, когато дават на служителите си 60 лева на месец или 720 лева годишно под формата на купони за здравна ваканция.

Вторият вариант е да се разшири списъкът на НОИ, като бъдат допуснати сертифицираните според Наредба 5 на Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването медикъл и СПА хотели.

От BUBSPA смятат, че в момента държавата е допуснала дискриминация и хората не могат да се възползват от частните обекти, защото Националният осигурителен институт не покрива разходите.

„Българският съюз по балнеология и СПА туризъм настоява да се увеличи бюджетът на НОИ, за да могат повече български граждани да се възползват от програмите за профилактика на хронични заболявания“, отбеляза Сийка Кацарова.

До момента едва 45 хиляди човека са ползвали програмите през 2019 г., показват данните на НОИ.

Мярката със здравните ваучери вече е предложена и изпратена от сдружението до министъра на финансите Кирил Ананиев, до вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова, до председателя на икономическата комисия в парламента Петър Кънев, КРИБ и АИКБ.

От работодателските организации обаче са скептични и не биха я подкрепили, защото смятат, че това би натоварило допълнително фирмите в тежката ситуация заради пандемията от коронавирус.

Ползите

В Българския съюз по балнеология и СПА туризъм са на мнение, че ваучерите за здравна превенция здравна почивка може да се използват като инструмент за стимулиране на вътрешния туризъм. С обявяването на извънредно положение в България на 13 март, всички дейности в туризма бяха преустановени и цял един сектор е поставен пред изпитание за оцеляване. Здравните ваучери са пример за това как такъв тип социални ваучери могат да повлияят пряко на развитието на един сектор.

BUBSPA изчислява преките ползи за икономиката на държавата от въвеждане на ваучери за здравна превенция (здравна почивка) като принос за развитието на вътрешния туризъм и преоткриването на България като дестинация за почивка.

Директното влияние е значително финансово въздействие върху консолидирания държавен бюджет, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Най-съществено влияние се очаква върху разширяване капацитета за настаняване, чрез инвестиции в сферата на туризма. А възстановяването на една такава инвестиция се прогнозира за срок от две години – годината на издаване на календарен ваучер и непосредствено следващата.

Здравните ваучери ще окажат значително влияние в развитието на туризма по региони, както и развитието на местната икономика, прогнозират от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Оттам се надяват, че те ще стимулират създаването на нови работни места в туризма, ще се увеличат и наличните средства за инвестиции и разработване на нови услуги в сектора.

Индиректната полза от прилагането на здравната ваучерна схема ще е ръст в различни икономически сектори – производство на храни, търговия с храни, транспорт.

Работодателите ще наемат служители на трудови договори, за да се възползват от данъчните предимства, предоставящи ваучерите за здравна превенция, убедени са в съюза. Те са сигурни, че по този начин ще се насърчат инвеститорите в сектор туризъм да декларират приходите си, чрез включването им в мрежовата принадлежност на системата за ваучери. Те ще декларират сумите за използваните при тях ваучери за здравна превенция и ще заплащат данъци върху тях.

Ефект върху здравето

„Ще се повиши работоспособността на служителите при ежегодното провеждане на комплексно климато и балнеолечение при някои хронични заболявания на вътрешните органи ще намали  води до разреждане на обострянията им и съответно до намаляване на хоспитализациите на пациентите“, коментира д-р Татяна Ангелова. По думите й ще се подобри здравният статус на населението и оттам продължителността на живота.

Финансова рамка

Стойността на един здравен ваучер е 720 лева (за един човек на постоянен трудов договор) за една календарна година. Срокът за използване на ваучера по предназначение е 7 дни (минимум срок на престой в хотел).
Като дестинации в България може да се използват всички сертифицирани от Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването центрове – Медикъл/СПА, СПА , Уелнес и Таласо.

Държавна регулация

За да може да заработи здравна ваучерна система трябва да има промяна на Наредба № 7 от 2003 г. на Министерство на финансите за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна. Тази дейност на операторите трябва да се допълни с възможност за предоставяне на „ваучери за здравна превенция“ от страна на работодателите към служителите.

Опитът на другите страни

Подобни ваучери вече са въведени в Чехия, Словакия и Словения. Чехия прие 150 евро за шест дневен престой (пет процедури минимум за престоя) до края на 2020 г. да се кофинансират от държавния бюджет за превенция. Процедурите трябва да бъдат ползвани в чешките СПА курорти и хотели, сертифицирани според техните наредби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още