IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спедитори предлагат превозвачите да бъдат изключени от Директивата за командировани работници

Зад тази позиция се обединяват спедиторски браншови организации от 36 държави

09:10 | 28.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

36 транспортни, спедиторски браншови организации и фирми от сектора се обединиха с искането автомобилният транспортен сектор да не бъде обект на Директивата за командированите работници. Това каза пред БТА Иван Петров, зам.-председател на Националното сдружение на българските спедитори (НСБС).

Той е старши заместник-председател на Международната федерация на спедиторските асоциации - FIATA и Европейската асоциация за спедиторски, транспортни, логистични и митнически услуги – CLECAT.

На 20 юни 2018 г. по инициатива на CLECAT беше подписана обща декларация от бранша от Белгия, България, Великобритания, Чехословакия, Дания, Естония, Гърция, Унгария, Ирландия, Испания, Латвия, Литва, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Финландия и др. автомобилният транспортен сектор да не бъде обект на Директивата.

Припомняме, че станалата известна като "закона „Макрон“ законодателна инициатива предвижда редица ограничения, засягащи превозвачите от Централна и Източна Европа. Т. нар. Мобилен пакет 1 се обсъжда на европейско ниво и предвижда шофьорите да се прибират до родното си място на всеки три седмици; след третия ден в страна от ЕС да получават колкото са ставките в съответната държава; да нощуват в хотели, което поставя под въпрос охраната за паркираните камиони.

"Разочаровани сме, че Европейската комисия (ЕК) не признава силно мобилната работна сила и транснационалния характер на автомобилния сектор", казва Иван Петров. 

На първо място по думите му прилагането на Директивата би довело до прилагането на най-малко 20 различни национални законодателства за минималните заплати и толкова национални трудови правила за всяка държава-членка.

Прилагането на правилата за командироване на работници няма да бъде нито изпълнимо, нито контролируемо.
На второ място – ще последва създаването на повече самонаети превозвачи, които не трябва да отговарят на изискванията на Директивата, и още по-жестока конкуренция в сектора. Ще се увеличи учредяването на транспортни фирми в страни извън ЕС и даже съществуващите компании от трети страни ще вземат част от европейския пазар.

Трето, спедиторите носят солидарна отговорност и са отговорни на 100% за спазването на националните законодателства. При нарушения те ще понасят санкции между 10 000 и 30 000 евро.

„Очаквахме ЕК да представи пакет от мерки за истински конкурентен вътрешен пазар на товарните превози“, казва Петров. Според него притеснителна е политиката на въвеждане на "национални системи за контрол на товари", която може да доведе до разпространение на различни модели в целия ЕС, с което се застрашава европейският единен пазар и равнопоставеността между икономическите оператори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:49 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още