IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Според хлебопроизводители общини заобикалят наредбата за детското хранене

В момента във всички общини текат търгове за доставка на продукти в детски градини и училища

12:15 | 13.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В момента във всички 256 общини на България текат обществени поръчки за детско и ученическо хранене, които трябва да изпълняват Наредба 9 на здравното министерство за продуктите за деца от 3- до 10-годишна възраст. По наредбата храните в детските заведения трябва да бъдат по браншови или БДС стандарти.

Но има възможност при пропуск на общината това правило да бъде заобиколено и обществена поръчка да бъде спечелена от търговец, който да не посочи кои са му подизпълнителите, заяви пред БНТ Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите.

„Закуските и храните са субсидирани на бюджета. Получава се изтичане на средства в сивия или нелоялния бранш“, твърди Кукушева. 

„Няма да се допусне в детските заведения хляб, който не отговаря на наредбата“, отговори Атанас Дробенов от отдел "Контрол на обектите за търговия на дребно и заведенията за обществено хранене" в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Той допълни, че в детските заведения трябва да се предлага хляб на децата единствено по утвърдените стандарти в България. Контролните органи на Агенцията по храните следят точно дали това се спазва във всяка детска градина.

Експертът посочи, че са хващани детски заведения, където не се спазва изискването. В такъв случай веднага се предприемат мерки и проблемът се отстранява.

Според него при обществената поръчка този момент може да бъде изпуснат, но детските градини знаят правилата.

Проверките на БАБХ в детските заведения са ежемесечни или в отговор на сигнали, каза той.

Мариана Кукушева коментира и направените от нея преди дни твърдения, че  не е ясно качеството и съдържанието на 8 от 10 хляба.

„Осем от десет фирми не ползват утвърден стандарт "България“, а той е единственият, който доказва и третира качество и проследимост на хляба назад по веригата от нивата до трапезата“, каза тя.

Атанас Дробенов заяви, че според европейските нормативни изисквания и всички национални и браншови стандартни, включително и БДС, са доброволни.

Всеки момент ще имаме нов Закон за храните и пропуските в сегашния закон ще бъдат коригирани, заяви той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още