IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Строителството край къмпинг "Арапя" не е в защитена зона

Строежите къмпинга и „Алепу“ продължават, но след като бъдат отстранени нередностите

17:31 | 01.02.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Строителството край къмпинг "Арапя" не попада в защитена зона. Имотът не е в зона по НАТУРА или друга защитена територия, на терена няма регистрирани вековни забележителни дървета по Закона за биологичното разнообразие. Такова съобщение до медиите разпространиха от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в Бургас . 

В района са премахнати дървета. Контролът за това обаче не бил в правомощията на РИОСВ-Бургас, а  е в компетентностите на общината, на чиято територия се намира местността. Припомняме, че на мястото трябва да бъдат изградени 23 броя двуетажни вили с обслужваща инфраструктура.

През 2018 година РИОСВ е разгледала това инвестиционно предложение, което е подложено на процедура по ОВОС и Оценка за съвместимост за най-близката НАТУРА зона. По време на процедурата е представено становище от ТП "Държавно горско стопанство", според което след направена на терен проверка става ясно, че имотът не попада в горска територия и тогава РИОСВ се произнася да не се извършва ОВОС. 

В крайна сметка строежите край къмпинг "Арапя" и местността "Алепу" , които предизвикаха гражданско ще бъдат замразени докато си оправят нередностите по техническата документация, стана ясно от думите на шефа на Дирекцията за национален строителен контрол Иван Несторов пред журналисти в Бургас в петък, цитиран от Медиапул. Той представи резултатите от поисканата спешно от премиера Бойко Борисов проверка на двата казуса със строежи на пясъчната ивица. "Тъй като и за двата обекта е налице разрешение на строеж и частична проектна документация, ние не можем да говорим за безспорно незаконно строителство. Ние говорим за обекти, които са започнати в отклонение на определени текстове на Закона за устройство на територията, за които нямаме или имаме частично налична техническа документация”, отбеляза Несторов.

При проекта за изграждане на вилно селище край къмпинг "Арапя" е установено, че довеждащият път до строежа няма издадено строително разрешително, макар да има проектна документация в общината за него. Също така не били проведени отчуждителните процедури на попадащите в трасето терени и техните собственици не били овъзмездени. Липсвал и план за обезпечаване на обекта с ток и вода, както и за канализацията, имало и пропуски по обезопасяване на строителната площадка. В първия план на инвеститора до РИОСВ било посочено, че в с селището ще се строи една сграда, а после станали 23.

От инвеститора в курортното селище край "Алепу" ще се иска преработване на разрешителното за строеж, което да раздели изпълнението на обекта на две части. Докато се оправят нередностите, строежите ще останат временно спрени, но заповедите за това трябва да бъдат издадени от кметовете на общините Созопол и Царево, тъй като това е в техните правомощия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:22 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
lyusien
преди 5 години
В Конституцията на България ясно е записано Строителството на плажа и на 100 метра от водата е забранено Всички други закони трябва да се съобразяват със Конституцията Сега някакви ви обясняват че строителството е законно Кажете им да вървят по дяволите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още