IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Три са вариантите за нов териториален обхват на районите в България

Според министъра на регионалното развитие София трябва да остане част от голям район

16:45 | 26.02.18 г.
<p>
	<em>Николай Нанков.&nbsp;</em><em>Снимка: БТА</em></p>

Николай Нанков. Снимка: БТА

Междуведомствена работна група предлага три варианта за нов териториален обхват на районите в България от ниво 2, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на дискусия за новото райониране на страната, предаде БТА.

Министърът заяви, че твърдо стои зад това София да остане част от голям район.

В момента районите от ниво 2 (NUTS 2) в страната са шест – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен, Южен централен и Югозападен. NUTS2 е териториална единица на район за планиране, използвана за нуждите на структурите на ЕС и Евростат.

Първият вариант предвижда в страната да има пет района от ниво 2. Предлага се Югозападният да включва областите София-град, Софийска, Благоевград, Кюстендил и Перник; Южен Централен, включващ областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян; Югоизточен, включващ областите Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол; Североизточен, включващ областите Търговище, Русе, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен; Северозападен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.

Според втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. Министърът изрази личното си мнение, според което този вариант е най-обективен и се най-много се доближава до търсената дългосрочна устойчивост. В Югозападния ще бъдат включени областите Софийска, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник. Тракийско-Родопският район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян. В Черноморския район ще влязат областите Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен. Областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра ще формират Дунавския район.

Третият вариант предвижда запазване на броя на районите - шест, но с променен обхват. В Западния район ще се включват областите Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца. Северният централен район ще обхване областите Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра. В границите на Североизточния район ще попадат областите Добрич, Варна, Шумен и Търговище. Югоизточния район ще включва областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас. Южният централен район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Според този вариант област София-град ще бъде обособена в самостоятелен район.

Според Нанков промяната в районирането е заради необходимост от по-устойчиви във времето райони по отношение на броя на населението в тях и осигуряването на съответствие с нормативната рамка на ЕС. Съгласно европейския регламент минималният брой население за район от ниво 2 е 800 хил. души, а максималният – 3 млн. души. Според статистическите данни в момента Северозападният район за планиране е под 800 хил. души, а Северният централен район е с население малко над изискуемия минимум.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова посочи на форума, че и трите варианта трябва да се разгледат внимателно.

"Към момента, поне за нас, не е достатъчно изяснено какви управленски мерки и правила на финансиране произтичат от различните варианти или по какъв начин ще се организират разходите, докато за приходите има яснота", коментира Фандъкова и подчерта, че за Столичната община е важно България да има добре развити региони.

Столичния кмет отбеляза още, че развитието на Югозападния регион във вида, посочен в някои от вариантите, заедно с общините от югозападната зона, би бил на първо четене приемлив вариант. Ние ще попаднем в районите в преход, но пък разходите ще се разпределят при по-малко и малко по-развити общини, коментира Фандъкова. 

От Института за пазарна икономика препоръчаха преди да се премине към избор на вариант, да се направи оценка за достъпа до ресурс за Югозападния район и съответно столицата в третия вариант, която е самостоятелен район при така зададените параметри, т.е. при преминаване или към район в преход или към по-силно развит район.

От Института напомниха, че столицата разчита за новите проекти основно на кохезионната политика и на средствата по нея.

От там предложиха и четвърти вариант на ново райониране на страната. Той предвижда деление на Западна България - като един голям район, Черноморски район - Североизточен или Дунавски район, и Тракийско-родопски район. В Западния район ще се включва и част от сегашната Северозападна България.

Сред предимствата на този вариант беше изтъкнато запазването на статута на "по-слабо развити" за всички райони в страната, включително и за този, който включва София. Този вариант ще осигури по-сериозен достъп до кохезионни средства, ако те поне частично се запазят в сегашния си вариант и географски се запазва естественото разделение, смятат от Института. От там посочиха, че при този вариант се дава шанс за по-бързо развитие на Северозападна България. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още