IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тристранният съвет е разединен по предложенията за медицинската експертиза

Необходима е цялостна промяна в системата на ТЕЛК в съответствие с международните практики, смятат социалните партньори

18:38 | 18.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди проект за промени в Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинската експертиза, внесен от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. АИКБ и КТ "Подкрепа" се въздържаха от подкрепа, съобщи председателят на НСТС вицепремиерът Марияна Николова. Останалите организации изразиха принципна подкрепа, но направиха забележки по проекта на документ, предава БТА.

КТ "Подкрепа" се въздържа от подкрепа на текстовете заради отпадането на задължението в съставите на ТЕЛК да има медицински специалист по конкретното заболяване, което според синдиката крие опасности от нереалистични оценки на уврежданията, каза икономическият съветник на Конфедерацията Ваня Григорова.

Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева коментира, че липсата на медицински специалисти няма да създаде проблем за работата на ТЕЛК комисиите, защото по никакъв начин не е ограничена тяхната възможност да канят специалисти при нужда за даване на становища и позиции. 

КНСБ изрази принципна подкрепа за промените в правилника с оглед на това, че са положени много усилия да се създадат достатъчно добри предпоставки експертизата на работоспособността да върви към прилагането на утвърдената международна практика на СЗО, каза Ася Гонева. От синдиката обаче искат скоро да бъдат поканени да работят с правителството за прецизиране на медицинската експертиза на работоспособността, за да се ограничат до минимум възможностите за злоупотреби.

КНСБ смята, че има празноти, свързани със службите по трудова медицина, неглижирана е и ролята на органите на НОИ, а финансовите последици от медицинската експертиза се носят от фондовете на ДОО. Според синдиката лекарите, работещи в структурите на НОИ, трябва да имат възможност допълнително да проверяват в случаите на съмнение, че нещо не е доизпипано. 

БСК подкрепи промените, водена от разбирането, че стъпката е в правилна посока, но е недостатъчна, каза заместник-председателят Димитър Бранков. БСК смята, че оценката на т. нар. работоспособност трябва да бъде заменена с оценка на общата функционалност, вид и степен на уврежданията за конкретно лице. Тя трябва да се основава изцяло на съвременната методология, прилагана от водещите държави-членки на ЕС, и по-конкретно - на приетата през 2001 г. Международна класификация на функционалността, уврежданията и здравето (ICF) на СЗО. 

"Всички организации сме почти единодушни в констатираните недостатъци на предложения нормативен акт, за БТПП обаче е крайно време да почне изчистването на системата от слабостите, които позволяват несравним с другите страни брой на освидетелстваните", затова ние подкрепихме този нормативен акт, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов. 

От АИКБ се въздържаха от подкрепа с мотива, че трябва цялостна промяна на медицинската експертиза в съответствие с международните практики.

Заместник -министър Начева коментира, че действията, които са предприети са свързани с проучване на европейския опит и са поканени консултанти от СЗО с представители на синдикати и на бизнеса да се започне анализ на този проблем. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още