IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговци на дребно: Държавата да поеме заплатите и осигуровките при затваряне

Сред исканията са също държавата да поеме разходите на търговците на дребно за наем, ток и вода и те да не плащат данъци и такси през блокадата

16:40 | 25.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Българската ритейл асоциация, която обединява над сто търговеца, иска държавата да поеме 100% от заплатите на служителите на трудов договор в търговията на дребно, както и здравните и социалните им осигуровки по време на повторното затваряне заради коронавируса.

В отворено писмо до премиера, вицепремиера, финансовия министър и министъра на икономиката тя също така настоява държавата да поеме разходите на търговците на дребно за наем, ток, вода и отопление, а поради невъзможността и забраната да извършват стопанска дейност търговците да не плащат съответни данъци и такси по време на блокадата.

Според ритейл асоциацията такава помощ е съвместима с член 107, параграф 3, буква б) от Договора за функционирането на ЕС, ако помощта се предоставя не по-късно от 30 юни и покрива непокритите фиксирани разходи през периода от 1 март 2020 до 30 юни 2021 г., както и ако се предоставя въз основа на схема на предприятия, които са засегнати от спад на оборота през допустимия период с най-малко 30% в сравнение със същия период през 2019 г.

Асоциацията уточнява, че непокритите фиксирани разходи са постоянните разходи на предприятията през допустимия период, които не са покрити от печалбата през същия период и от други източници като застраховка или временни мерки за помощ. Интензитетът на помощта не надвишава 70% от непокритите фиксирани разходи с изключение на микро- и малките предприятия, при които размерът на помощта не надвишава 90% от непокритите фиксирани разходи.

„Една такава подкрепа, препоръчана от ЕК и вече прилагана в редица европейски страни, може да бъде бързо осъществена или администрирана от Националната агенция по приходите. НАП може да създаде такава функционалност на интернет страницата си за отдалечено заявяване на необходимостта от подкрепа, тъй като разполага с цялата необходима информация за определяне на съответните стойности за всяка компания и с административния капацитет за бързо осъществяване на плащанията“, се казва в писмото на ритейл асоциацията.

Тя настоява също при заразен персонал, който има доказан положителен тест за COVID-19, магазините да могат да се самокарантинират и сами да затворят обекта. В този случай те следва да бъдат подпомогнати от държавата като принудително затворените бизнеси.

„В момента голяма част от търговските обекти работят при намален персонал, а служителите се застъпват всеки ден. При един заболял реално всички останали служители трябва да бъдат поставени под карантина, а обектът да бъде затворен, за да се гарантира сигурността и безопасността на клиентите“, се казва в становището на ритейл асоциацията.

Тя иска отпусканата помощ да бъде за период от 14 до 28 дни според продължителността на задължителните карантини и да се подпомагат служителите, които не са в болничен и нямат доказан COVID-19, но не могат да изпълняват работните си задължения поради задължителна карантина.

Ритейл асоциацията настоява също да бъдат разсрочени банковите кедити на търговците, за да имат поне частична ликвидност, както и за помощ под формата на отсрочване на данъци и/или на социалноосигурителни вноски.

„Министерството на финансите, както и Националната агенция за приходите разполагат с достатъчно експертен капацитет, както и с технологична инфраструктура (портал за електронни услуги на НАП), така че да се създаде механизъм за отсрочване на определена част от дължими суми, така че от една страна приходите в бюджета да не бъдат сериозно засегнати, а от друга - в бизнеса да останат ликвидни средства, които да се използват за покриване на текущи разходи, запазване на заетост и стимулиране на потреблението, които в момента са основните негативни последици от кризата“, се казва в писмото на ритейл асоциацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:30 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още