IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В. Велев: Половината млади висшисти заемат позиции, подходящи за средно образование

Ще расте броят на заетите в преработващата промишленост, каза председателят на АИКБ

14:51 | 25.03.19 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Половината млади висшисти работят на позиции, подходящи за средно образование, като причината е в приема на висшите учебни заведения, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Социалното министерство публикува данни, според които работната сила ще намалява. Очертава се недостиг на кадри със средно образование – с около 94 хил. души за следващите 13 г., като тази липса трябва да бъде компенсирана от висшисти. 

„Това са прогнози, които вече се сбъдват“, каза по този повод Велев.

Поради демографската криза постоянно намалява броят на излизащите на пазара на труда млади хора, за сметка на тези, които се пенсионират. На 100 пенсиониращи се 63 навършват 18 г. Недостиг на човешки ресурси има и то с всякакво образование, подчерта той.

Велев отчете, че много от завършващите висше образование се  реализират на позиции, неизискващи такава диплома.

Това според него е резултат от приема в университетите – доскоро местата за първокурсници бяха повече, отколкото са завършващите средно образование.

В последните години се намалява план-приемът и това е правилно според него. „Това е ненормална ситуация и тя води до там, че около половината, завършващи висше образование, в последствие се реализират на позиции, неизискващи висше образование“.

По думите му има разминаване на потребностите на икономиката и на рационални избор на младите хора. Според него завършилите средно професионално образование имат добра кариера и затова то трябва да се популяризира.

„Ние предлагаме за дефицитни специалности, за природо-математическите, техническите специалности, образованието да е не просто безплатно, но и да има стипендии... срещу поет ангажимент в последствие за реализация в страната. А тези специалности, които не се търсят на пазара на труда... да бъдат платени и план-приемът да бъде не повече от 50% от завършващите гимназия“, добави Велев.

Той допълни, че ще расте броят на заетите в преработващата промишленост и ще намаляват работните места в търговията. Според него притеснителното е, че ще се увеличават работните места, които са на бюджетна издръжка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Тя простотията не идва от образованието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 5 години
викаш по евтино за държавата е ако населението е прocто .... напротив точно обратното е !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
Sakamano
преди 5 години
Много повече от половината са. Заради тях държавата хаби ресурс, а хората хабят трудоспособни години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
pass
преди 5 години
Така ще е, защото хората със средно които стават за работа им е все едно дали бъхтят тук или в чужбина. За обикновена работа в производството не им трябва език, така че тези хора просто отиват да работят същата работа в чужбина заради нормалните заплати там. Тук остават повечето вишисти, които получават идея по-добри заплати, а и за тях навън им трябва задължително език за да се реализират. Нормално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още