IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Взаимни обвинения между БСП и ГЕРБ белязаха вота на недоверие

Вотът не е самоволна опозиционност, а сурова необходимост според левицата, правителството полага големи усилия в борбата с корупцията, заявиха управляващите

16:53 | 23.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group&nbsp;</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group 

Взаимни обвинения между БСП и ГЕРБ белязаха вота на недоверие срещу кабинета "Борисов 3".

Дебатите започнаха с недоволство заради отсъствието на премиера Бойко Борисов.

"Оглушителното отсъствие на министър-председателя е самопризнание за вина за корупция", обвини лидерът на левицата Корнелия Нинова.

Веднага след откриването на заседанието, след като се оказа, че премиерът не в залата, а само част от министрите му заеха местата си, соцдепутатът Драгомир Стойнев настоя депутатите да изчакат и Борисов да дойде, преди да започнат работата си. Председателят на НС Цвета Караянчева обясни, че ще бъде предадено на Борисов искането на левицата да дойде в парламента. След това Антон Кутев от БСП настоя тя да даде почивка, докато Борисов дойде, защото все пак става въпрос за вот на недоверие спрямо неговия кабинет. Нинова пък използва това, че дебатът се предава пряко по националната телевизия и БНР, и се обърна директно към хората.

"Уважаеми български граждани, правим този вот на недоверие за вас. Всеки от вас е свободен човек да подкрепя БСП, ГЕРБ, ОП, "Воля", ДПС. Това е свободен избор, но всеки от вас е срещал в живота си корупцията", заяви Нинова. Тя посочи, че вотът на недоверие е за хората, за да имат смелост, сили, да ги освободи от страха и да им даде самочувствие, че никое правителство не е по-голямо от тях.

"Този вот не е само за БСП и на БСП. Той е на майките на децата в София, които не са си платили и не са в онзи списък за детските градини с предимство. Той е за работниците, които не са си получили заплатите, но работодателите ще се измъкнат от отговорност, защото са си платили, на когото трябва или са близки до властта. Той е на собствениците на малки и семейни фирми, които няма да получат обществена поръчка", каза лидерът на БСП.

"Правителството изхаби повече енергия да се чуди що е то корупция, отколкото да й се противопоставя", коментира левият депутат Крум Зарков.

Според правосъдния министър Цецка Цачева обаче това твърдение било дълбоко невярно.

Зарков пък отсече, че внесеният вот не е демонстрация на самоволна опозиционност, нито пък враждебен акт или търсене на евтина реклама, а на реална и сурова необходимост, продиктувана най-вече от собствените действия и бездействия на правителството по една много чувствителна за обществото ни тема.

"Когато едно правителство, което и да е то, не може да се справи, тогава корупцията властва, корупционният тумор разяжда нашето общество, виждат го в чужбина, виждат го и хората тук, срастването на власт и корупция е основният проблем", продължи с критиките Зарков.

Цецка Цачева му отговори, като се позова на последното социологическо изследване на "Евробарометър", което сочи, че гражданите на много други европейски държави също се оплакват, че в страните им се шири корупция. "Вие спекулативно извеждате определени данни, за да повтаряте една спекулативна теза", обвини от своя страна тя.

По думите на правосъдния министър правителството полага големи усилия в борбата с корупцията, а като аргумент за това Цачева посочи гласувания нов антикорупционен закон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:28 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още