IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Започва изплащането по de minimis за лозари и земеделски стопани

По подмярка COVID-1 досега са кандидатствали над 23 хиляди фермери, приемът на заявления продължава, посочи земеделският министър

17:31 | 11.09.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

След 16 септември ще започне поетапното изплащане по de minimis за сектор „Плодове и зеленчуци, винени лозя и маслодайна роза“. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на среща със земеделски производители в Петрич. Тя поясни, че в момента се извършват проверки на подадените заявления.

"22 млн. лева вече са изплатени по тази схема на животновъдите в страната. За Област Благоевград над 1630 животновъди са получили средства чрез помощта.  Над 4100 пчелари също усвоиха средства по „de minimis“ у нас", посочи Танева, цитирана от пресцентъра на земеделското министерство.

Според нея са създадени максимално облекчени условия за стопаните, кандидатстващи по de minimis и извънредната мярка COVID-19, които са програмирани по начин, по който е възможно бързо разплащане.

По думите й, по отношение на контрола, в този мандат проверките са завишени в пъти повече на брой, спрямо изискванията по европейския регламент.

„Резултатите показват, че нивата на грешките, които се откриват у нас, са под тези на други страни-членки. Земеделските служби работят с максимално натоварване, включително и по повод допълнителните мерки за подкрепа, които предоставихме“, каза още Танева. 

Тя изтъкна, че целта е да се отклонят опитите за измами и да има сигурност, че средствата отиват при истинските земеделски производители.

По повод кризисните ситуации с пандемията от COVID-19 и сушата в страната тази година, министър Танева обясни, че  от страна на държавата се прави всичко възможно аграрният отрасъл да е устойчив.

„Към момента по подмярка COVID-19 са кандидатствали над 23 хиляди земеделски стопани. Приемът на заявления по нея ще продължи до 21 септември", напомни земеделският министър.

По време на срещата Десислава Танева подчерта, че акцентът в Стратегическия план за новата ОСП трябва да бъде сдружаването на земеделските производители, защото само така ще има възможност за намаляване на административните такси на малките производители и на реализацията на продукцията им.

„Само чрез обединението на групи производители може да се получи и по-висок доход за стопаните, които отглеждат земеделските култури“, категорична е Танева. Тя призова земеделските стопани да търсят по-висока подкрепа и в „зелената архитектура“, за да имат добавки върху познатите им директни плащания.

Десислава Танева припомни за изготвения Наръчник със зелени практики, в който земеделските производители е необходимо да се задълбочат и да преценят кои са най-адаптивните от тях към стопанствата им. Целта е същите да залегнат в Националния стратегически план.

„Разплащането по извънредните мерки COVID-1 и COVID-2 е предвидено за 16 октомври. След тази дата административната система ще бъде ангажирана с разплащанията по различните направления по директни плащания“, каза земеделският министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още