IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо България губи в битката за големи структурни инвестиции?

Секторите с ниски разходи за труд ще пострадат най-много през следващите 10 г., каза Ясен Георгиев, директор на Института за икономическа политика

17:26 | 10.02.21 г.
Защо България губи в битката за големи структурни инвестиции?

С ниски разходи за труд, ниски данъци и ниска задлъжнялост не можем да бъдем конкурентоспособни. През последните няколко години, особено преди Covid кризата, не можахме да привлечем големи инвестиции, каквито имаше особено в сферата на автомобилостроенето. Това каза Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Той отбеляза, че в последните години много акцентираме върху това какви са силните страни и конкурентните предимства на България, но в същото време "като че ли не си даваме сметка, че тези силни страни са една момента снимка. Не можем да разчитаме на тях завинаги и само те не са достатъчни, за да привличат големи структурни инвестиции в страната“. 

Като външен фактор, който също оказва влияние, гостът посочи европейското финансиране. „Приема се, че то е безусловно и сме абонирани за него, но в следващия програмен период и в рамките на Механизма за устойчивост и възстановяване виждаме, че доста от европейското финансиране в крайна сметка е обвързано с някои много конкретни параметри. И не говорим тук само за върховенство на закона и правна сигурност, но говорим и за обвързване с климатичните цели на ЕС“, коментира Георгиев.

Що се отнася до Плана за възстановяване и развитие, трябва да имаме предвид, че 37% от средствата по този план, които са предвидени за България, трябва да бъдат в сфери, свързани с постигането на зелените цели на Европейския съюз, а 20% трябва задължително да отидат за цифровата трансформация, каза гостът. И посочи, че европейското финансиране идва при нас с много конкретни изисквания за реформи, както и в кои точно сфери това финансиране може да се реализира.

Ясен Георгиев обясни, че е важно България да намери баланс между стимули и мерки за поддържането на заетост и стимули и мерки за създаване на основи за по-бързо възстановяване и прегръщане на вълната на икономически растеж, която ни очаква неминуемо след кризата.

„Има значение с каква скорост ще успеем да се възстановим, като е важно и да се помисли за подобряване на производителността. Още преди кризата ние бяхме с около два пъти под средната производителност за ЕС и по-ниска дори и спрямо страни в Централна и Източна Европа“, посочи специалистът.

Поради тази причина според него е важно да се помисли как може да се подобри квалификацията на служителите в българските фирми, така че те да могат да отговорят на променената пазарна среда в един по-дигитализиран свят.

Според Георгиев следващите 10 години секторите, които са свързани с добива и преработката на въглища, ще са изправени пред сериозни предизвикателства. Други сектори, които ще бъдат засегнати, са тези, които разчитат на ниските разходи за труд, и сектори, които имат висока енергийна ефективност.

Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още