IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо малка част от пострадалите диви животни в България стигат до лечение?

За по-добра грижа за животните на фондация „Дивите животни“ са й необходими средства за изграждане на спасителен център, посочи Любомила Кривошиева

11:16 | 24.09.21 г.
Защо малка част от пострадалите диви животни в България стигат до лечение?

Фондацията се занимава със спасяване и лечение на диви животни, като няма почивен ден, а „телефонът звъни постоянно“. В най-натоварените си периоди са приемали по 3500 животни за година, а друга организация с подобна дейност – още около 1200. Така 5 хиляди животни са получили помощ, но по думите на Кривошиева това е много малка част от пострадалите животни.

„Грижата за диви животни е много натоварваща и отговорна кауза, за която са необходими много специфични знания, каквито доста малко хора имат нагласата да трупат“, посочи създателят на фондация „Дивите животни“.

Според нея в българското обществото няма доверие към неправителствените организации и не се правят често дарения. Кривошиева смята, че причината за това е в насаденото мнение, че организациите точат фондове отвсякъде и употребяват данъците за „незнайно какво“.

„Истината е, че повечето НПО нямат достъп до повечето европейски фондове, като причините са много и зависят от дейностите и статута на организациите. Така например, фондация „Дивите животни“ трябва да има изграден спасителен център, за да получи средства от европрограми. Същевременно голяма част от фондовете се отпускат с изискване за съфинансиране, което е непосилно за фондацията“, коментира експертът.

От думите на Любомила Кривошиева стана ясно, че за да може да предлага по-добра грижа за животните, на фондацията са й необходими 154 хил. лева за изграждане на спасителен център. Инициативата е започнала преди година, но поради изключително голямата си натовареност доброволците в „Дивите животни“ не намират време за по-сериозна кампания за популяризирането й. Това е една от причините досега да са събрани само около една пета от необходимите средства.

Как върви кампанията за изграждане на спасителен център за диви животни в България? Как е организирана грижата за дивите животни в други европейски страни? Как се спасяват и обгрижват дивите животни в България?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:29 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още