IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо работодателите са против идеята на МФ за „спящите акции“?

Текстовете трябва да претърпят редакция, твърди Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на ИП „Карол"

11:21 | 16.06.20 г.
<p>
	Жечко Димитров, програмен директор в Българска стопанска камара. <em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Жечко Димитров, програмен директор в Българска стопанска камара. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Законопроектът за „спящите акции" е създаден от инициативна група, която отразява интересите на ограничен кръг лица. В него ни безпокои липсата на консенсус в обществения интерес. Идеята е да се одържавят ценни книжа на участвали в процеса по приватизация. Това противоречи на всякакви конституционни права за собственост у нас, коментира Жечко Димитров, програмен директор в Българска стопанска камара, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Най-голямата опасност според госта е ерозирането на доверието на българските и чуждестранните инвеститори в българския капиталов пазар

„Оборотите на Българската фондова борса (БФБ) падат, IPO-тата намаляват. Българският капатилов пазарен е неликвиден", каза още той.

По думите на Димитров ни е необходимо прозрачно законодателство за разрешаване на проблемите на пазара.

Малко по-различно мнение по темата изрази Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на ИП Карол". Според него законопроектът има положителни елементи и може да реши редица проблеми. Идеята му е добра, но трябва да претърпи редакция", смята Рабаджийски. 

Според него, за да се преодолее проблемът, първата стъпка е масирана информационна кампания за „събуждане" на акционерите. Втората стъпка е да се потърсят инвестиционните посредници и да се извършват разпоредителни дейности. Като трети ход той определи дяловете на тази „спяща маса" акционери да се възложат за професионално управление – на фонд мениджмънт или на управляващо дружество с международна репутация.

Ангел Рабаджийски описа българския капиталов пазар като изолиран и бутиков. Продажба на част от миноритарните пакети на БФБ на държавни компании би дала тласък, счита той. По думите му нелоша идея по темата за спящите акции е създаването на структурен фонд, който да бъде публично дружество и да привлече инвеститори.

Припомняме, че в средата на май Министерство на финансите публикува за обществено обсъждане проект на Закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар" АД, уреждащ сметките за „спящи акции". Крайният срок за мнения и предложения е 14 юни 2020 г.

Основната идея е в рамките на една година след обнародване на законопроекта собствениците на такива акции да се обърнат към инвестиционните посредници, за да обновят своите данни и да прехвърлят ценните си книжа. Това е пореден опит на държавата да "събуди" спящите акции. Подобна идея беше лансирана и преди малко повече от година. В началото на 2019 г. идеята срещна сериозен отпор както от страна на работодателските организации, така и от синдикатите. Тогавашният омбудсман Мая Манолова също изпрати становище до Министерството на финансите, в което изрази категоричното си несъгласие с концепцията.

В момента бизнесът също е против законопроекта и призова управляващите да го изтеглят.

Целия разговор в студиото може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още