IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Здравеопазването е сред най-важните икономически отрасли в световната икономика

Необходимо да се подобри бизнес средата в България, за да се привлекат частни инвестиции, смята Евгений Кънев

20:13 | 18.02.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Здравеопазването е сред най-важните икономически отрасли в световната икономика

Здравеопазването е един от най-важните икономически отрасли в световната икономика и в много държави се очаква да мине над 10% от БВП. Това заяви в предаването "Investbook" на Bulgaria On Air Евгений Кънев, управляващ съдружник на консултантската компания “Маконис”.

По думите му се очаква до 2020 г. всички инвестиции и разходи в системата в света да надскочат 70 трлн. долара.

Реформите в българското здравеопазване обаче са спрели още през 2000 г. и това е довело до по-трудно решими проблеми в системата. Според Кънев е необходимо да се подобри бизнес средата в България, за да могат да се привлекат частни инвестиции.

Много често се говори, че системата е недофинансирана, но това не е единственият ѝ проблем, посочва експертът. По думите му САЩ отделят много по-големи средства за здравеопазване от Сингапур, но по ефективност имат много по-ниски показатели от нея и дори се нареждат след Коста Рика в класациите.

“Парите не са решение на всички проблеми”, категоричен е Кънев.

Според него е изключително важно да се насърчава медицинският туризъм, защото единственият шанс за направата на сериозни инвестиции в здравеопазването е чрез привличане на външна покупателна сила.

За да се случи това са необходими две условия – клиниките в България да се сертифицирани и държавата да позиционира страната като такава, предлагаща медицински туризъм, използвайки инструментите на маркетинга. В последната насока Кънев смята, че е добре държавата да работи ръка за ръка с частния сектор.

“Имаше мнения, че сегашният закон за публично-частните партньорства не работи и затова ги няма. Според мен това не е вярно”, коментира експертът. Според него основният проблем е, че законът изгражда финансови модели, в които държавата осигурява възвръщаемостта на частните инвеститори. Освен това има основателни подозрения за непрозрачността в избора на изпълнителите, ето защо трябва да се изолира възможността за злоупотреби и тогава законът ще проработи.

“Проблемът не е в Закона за публично-частните партньорства, а в този за обществените поръчки”, уточни Кънев.

Относно европейските средства за здравеопазване той разкри, че при договарянето на условията за присъединяването на България към Европейския съюз по някаква причина тази област е отпаднала от плановете за финансиране по оперативните програми. Малкото средства, които са достигнали до страната, са отишли за сертификация на болниците, но в момента по линия на оперативната програма за конкурентоспособност се уговарят нови средства за лечебните заведения. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още