IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Здравното министерство ще предложи да отпаднат лимитите за детската болница

До две години ще бъде построено новото лечебно заведение за деца, посочи заместник-министърът на здравеопазването

09:04 | 24.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков ще предложи на надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса да отпаднат лимитите за Специализираната болница за активно лечение по детски болести "Проф. Иван Митев".

„Надявам се другите членове на надзора на Здравната каса да ме подкрепят. Ние се борим през цялото време приоритет да бъде майчиното и детско здравеопазване и доказателство в тази посока ще бъде, ако детската болница няма лимити за дейностите – всяко дете, което стъпи в болницата, да бъде обработено и да получи своето лечение“, посочи зам.-здравният министър.

Д-р Пенков присъства на церемония за връчване на стипендии на млади лекари от Българския лекарски съюз, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването.

„Трябва да се направи анализ дали има възможност да се повишат цените на някои клинични пътеки в педиатрията, тъй като има рамка на вече приет бюджет“, каза още Пенков.

В отговор на въпрос дали е възможна промяна на статута на сегашната педиатрична болница Пенков изрази мнение, че това би отнело години –  повече време отколкото е необходимо за изграждането на новата детска болница. „Новото лечебно заведение ще бъде с друг статут“, посочи зам.-министърът на здравеопазването.

Според него новата детска болница трябва да бъде готова до две години.

Относно правилата за разходоефективност на терапиите д-р Бойко Пенков посочи, че не става въпрос за изписване на по-евтини лекарства, а за разумно разходване на публични средства.

Той поясни, че ще се сравнява дали ефектът от дадена терапия е добър, един и същ или по-добър и с какви средства е постигнат, като коментира: „Има фаркамо-терапевтични ръководства, в които са описани лекарствата, които са на първа линия. Ако има нов продукт, който има претенциите да се включи като лекарство на първа линия, тогава с него ще сравним съществуващата терапия, която е препоръчана от специалисти от цял свят да се използва като първа линия лечение“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още