IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. М. Кожухарова: По-малко болни от грип, по-ниски загуби за икономиката

Политиката ни е насочена към намаляване броя на заболелите от грип, а с това и към ограничаване на разходите за тяхното лечение

07:46 | 24.11.11 г. 3
<p>
	<em>Проф. д-р Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология Снимка: Investor.bg</em></p>

Проф. д-р Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология Снимка: Investor.bg

Всяка година преди началото на зимата опасността от грипна епидемия застрашава немалка част от работостопособното население на страната. Как да се предпазим от грипния вирус, трябва ли да се ваксинираме, кои са най-рисковите групи хора и каква е цената на лечението - отговор на тези въпроси търсим от проф. д-р Мира Кожухарова.

Проф. Кожухарова е национален консултант по епидемиология, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и ръководител на отдел “Епидемиология и надзор на заразните болести” в центъра.

- Проф. Кожухарова, какви са икономическите измерения на грипната епидемия в България?

Правени са икономически анализи по света и е установено, че грипът заедно с другите инфекции на горните дихателни пътища се проявява в много кратък период от време, когато примерно в рамките на месец и половина се разболяват от порядъка на няколкостотин хиляди души. Можете да си представите за какво натоварване на икономиката става въпрос. Боледуват и пациенти, и лекари, като в същото време се образуват огромни натрупвания на пациенти в доболничната помощ и в болниците.

От икономическа гледна точка епидемиите са свързани с големи разходи. Освен преките разходи за лечение, които пациентът сам заплаща, трябва да прибавим и лечението в болница при по-тежките случаи. Като добавим неосъществения труд по време на боледуването, плащането на болнични за самия болен или пък за грижи за друг болен член на семейството, се трупат немалко загуби. На практика при по-интензивни епидемии грипът има директно икономическо влияние и цялата икономика започва да работи на бавни обороти поради липсата на достатъчно здрави хора.

Друг фактор, който също рефлектира върху икономиката, е, че на работа започват да ходят хора, които не са тежко болни, но въпреки това са болни и заразяват останалите лавинообразно. Но във всички случаи трябва да е ясно, че колкото по-малко хора боледуват, толкова по-малки загуби ще генерира икономиката.

- Как може да се повлияе на грипната епидемия, за да се ограничат негативните ефекти за икномиката?

Целта е да се намалят заболелите и пациентите с усложнения, а с това и разходите за тяхното лечение. При възникване на грипна пневмония например, се изисква болнично лечение, което е доста скъпо. Затова е важна превантивната дейност.

- Колко струва ваксинацията срещу грип?

Ваксинaцията у нас не е безплатна. И самата ваксина, и нейното прилагане се плащат от пациента. Но има и изключения, когато големи компании купуват ваксина за служителите си и им осигуряват медицински персонал, който да ги ваксинира.

Във всички случаи работодателите не биха го направили, ако това няма икономически ефект. Ваксината не е скъпа и всеки може да си я позволи.

- Кои са плюсовете на ваксинацията?

Ваксинацията срещу грип при младите хора дава много добър ефект – приблизително с 80% намалява шансът ваксиниран човек да се разболее. Ако обаче попадне в останалите 20%, той във всички случаи ще изкара много по-леко грипа.

- Защо всяка година човек трябва да се ваксинира срещу грип?

За съжаление няма масова имунизация, която да ликвидира грипа за цялото човечество, както се получава и при

други вируси. Трябва да се знае, че щамовете, които циркулират всяка година, са различни и това, че си се ваксинирал тази година, не означава, че няма да се разболееш от грип през следващата.

Последна актуализация: 22:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
melon
преди 12 години
Цитат: "Нека не забравяме, че в противен случай биха се облагодетелствали други фармацевтични компании, които произвеждат антибиотици за лечението"Моме - какви антибиотици за лечение на вирусна инфекция? А? Ей, хора - мислете!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
melon
преди 12 години
То, като му преевете на човек имунната система и да е по-малко грипа(а той не е) почват други и по-тежки болести. Вече има доста истинско инфо за ваксините:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
пове4е приходи за фармацевти4ната верига
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още