IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Агрион Финанс: Очакваме ръст на кредитите и лизинга в земеделието

Фермерите търсят допълнителни средства предимно за покупка на още земя, смята изпълнителният директор на дружеството Светла Боянова

09:03 | 15.07.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Светла Боянова, изпълнителен директор на &bdquo;Агрион Финанс&rdquo;. <em>Снимка: компанията</em></p>

Светла Боянова, изпълнителен директор на „Агрион Финанс”. Снимка: компанията

Светла Боянова е изпълнителен директор на „Агрион Финанс” - специализирано дружество за кредитиране и лизинг за агросектора, част от „Агрион Инвест”. Тя е родена в гр. Сливен. Притежава магистърска степен по Счетоводство и контрол и по Маркетинг от Стопанската академия в Свищов. Кариерният ѝ път е изцяло свързан със сектор земеделие като от 2006 г. насам заема различни ръководни постове.

Г-ж Боянова, от март 2016 г. „Агрион Финанс” отпуска кредити и лизинг на земеделска земя. Къде виждате по-голям интерес – към заемите или лизинга?

„Агрион Финанс” навлезе на кредитния пазар през тази година като част от водещата компания за управление на поземлени активи „Агрион Инвест”. Дружеството е регистрирано в БНБ съгласно всички законодателни изисквания да отпуска кредити и лизинг като основната му задача е да подобри достъпа до финансиране в земеделския сектор. Затова сме разработили три вида продукти, които отпускаме по улеснена процедура. Това са оборотни, инвестиционни кредити и лизинг за покупка на земя. Най-търсеният в момента от тях е лизингът, който допринася за увеличаването на земеделските парцели на фермерите и им дава сигурност за реализиране на инвестиционните им планове. 

В кои сегменти на земеделието се насочват финансовите ресурси?

Интересна тенденция, която забелязваме, е, че например инвестиционните кредити все по-често се търсят поради нуждата от инвестиции в съоръжения за напояване. Също така интересът към биоземеделието чрез изграждане на овощни и зеленчукови градини е доста висок. Финансовите ни продукти често се ползват и за покупка на земя, изграждане на нови производствени бази, нова техника, дори за покупка на животни.  Имаме клиенти от всички подотрасли на земеделието. 

Какво обезпечение приемате и финансирате ли на 100% заемите?

Това, което ни различава от много други, е фактът, че поемаме риска заедно с нашите клиенти, защото познаваме техния бизнес и предизвикателствата, пред които се изправят. Така имаме възможност да премахнем основната спънка за фирмите в сектора при теглене на кредити – изискванията за високо обезпечение. Разработените финансови продукти на „Агрион Финанс” са само срещу обезпечение земеделска земя. Исканото финансиране покрива до 80% от стойността ѝ, което е сред най-високите на пазара. Благодарение на натрупаната експертиза на „Агрион” като водеща компания в управлението на поземлени активи ние можем да я оценим бързо и пазарно.

Какво по-различно предлагате в сравнение с банковите кредити, например?

Често в разговорите ни с фермерите те споделят за големите трудности, с които се сблъскат при търсенето на банково финансиране. Това са огромният брой документи и тромавата процедура при самото кандидатстване. Земеделците се притесняват и от изискваното обезпечение. Затова сме разработили улеснена процедура за кандидатстване, при която процесът от искането за кредит до отпускане на средствата по банковата сметка на клиента отнема няколко дни. При традиционното финансиране процесът е по-дълъг – обикновено в рамките на два-три месеца. Нещо повече – изискваме много по-малко документи, правим реална пазарна оценка на земята, предлагаме пълно и индивидуално обслужване на клиента и гъвкави схеми за погасяване.

Освен на националното покритие от офиси клиентът може да разчита на наш представител, който да отиде при него в удобно време и място. Тази гъвкава структура позволява да сме по-оперативни и да работим с фермера рамо до рамо. Друго наше предимство е, че можем да подготвим необходимите документи от негово име, ако той желае.

А какво трябва да представят кредитоискателите?

Необходимо е да представят базовите документи за имотите – акт за собственост, актуална скица и данъчна оценка. Клиентът ни може да разчита и на пълно съдействие за окомплектоване на документите от нашите служители. За негово финансово и административно улеснение не изискваме подробни бизнес планове, нито поръчители, съдлъжници или други допълнителни обезпечения. Подхождаме към всяко запитване индивидуално и спрямо нуждите на конкретния фермер. Не събираме и такси за разглеждане или обработка на документите. Всъщност клиентът не дължи нищо преди да бъде  сигурен, че ще получи желаното финансиране.

Как се финансира „Агрион Финанс”?

Добрите търговски резултати на компанията майка осигуриха ресурсната обезпеченост за финансиране на дружеството. Фермерите могат да са спокойни, че в наше лице имат сигурен и стабилен партньор със сериозни позиции на пазара.

Обмисляте ли листване на БФБ и търсене на финансиране през борсата, където се търгуват акциите на няколко дружества, занимаващи се със земеделска земя?

На този етап не планираме излизане на борсата.

Каква е прогнозата Ви за търсенето на кредити и лизинг на земеделска земя през второто полугодие, а и за 2016 г. като цяло?

Ако погледнем официалната статистика на БНБ за първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата, отпуснатите заеми за сектор „Селското стопанство” са над 1,6 млрд. лв., което е 20 % ръст на годишна база. Очаквам до края на годината тенденцията да се запази със същия темп.

Може ли кредитирането да бъде един от инструментите за комасация?

Както вече казах, финансовите продукти могат да се използват за покупка на още земя като с тях отделният фермер има възможност на окрупни обработваемата площ на стопанството си. Но само по себе си кредитирането и лизингът не са основен катализатор за комасацията, тъй като е по-сложен и всеобхватен процес. На първо място тя трябва да е държавна политика, защото това е част от пътя за постигане на по-висока ефективност в земеделието. В нея участват всички собственици на земеделска земя в определено землище, включително държавата и общините и изисква не само изчистване на собствеността на отделните парцели, но и допълнителен административен ресурс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:37 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още