IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Димитров: В сферата на технологиите жените не отстъпват на мъжете

Погрешни предразсъдъци и стереотипи, насаждани от ранна детска възраст, пречат на повече дами да се занимават с IT, смята активистът от Rails Girls

08:33 | 29.05.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: личен архив</em></p>

Снимка: личен архив

Димитър Димитров е програмист, който се занимава активно с учебните групи за начинаещи на Rails Girls в София. Той е замесен в редица инициативи на "Общество.бг" и е съучредител на фондация "Отворени медии". В момента води курс по програмиране във Факултета по математика и информатика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Съвсем скоро, на 30-и май, ще го видим на сцената на TEDxMladostWomen, където ще разкаже повече за това как жените и момичетата могат да намерят мястото си в IT сферата. Повече за Rails Girls и жените в технологиите научихме от самия него. 

Г-н Димитров, какво представлява инициативата Rails Girls?

Rails Girls Sofia е безплатен двудневен уъркшоп за програмиране, насочен към дами с нулев или минимален опит в програмирането и технологиите. Основната цел на събитието е да покаже, че да програмираш е интересно, вълнуващо, забавно и много полезно умение, което не е запазена мъжка територия. В приветлива атмосфера, подходяща за начинаещи, под ръководството на инструктори, участничките създават своето първо малко уеб приложение, атакуват стеротипите и предразсъдъците по темата и трупат увереност.

Организацията е от доброволци и цялото събитие е с некомерсиален характер.

Как се роди тя?

Rails Girls се прави за пръв път във Финландия, в края на 2010 г. и се организира от две дами. Първоначално е замислено като еднократно събитие, но поради огромния интерес към събитието и успеха на формата в момента в стотици градове по света се провеждат такива Rails Girls уъркшопи.

В България първото такова събитие се случва през юни 2013 г. благодарение на инициативата на г-жа Гергана Паси и на доброволния труд на нашия малък екип. 

Страхуват ли се жените от новите технологии или стъпват смело в тази сфера?

Не мога да говоря от чуждо име, но не бих казал, че се страхуват. По-скоро съществуват определени предразсъдъци към тези неща, които се насаждат у хората от обкръжението и средата им. Няма причина една жена да не се оправя добре с технологиите. Всеки може да го прави. Въпрос на желание и интерес е. Има, разбира се, и много примери на дами, които не се интересуват от стереотипите и са блестящи програмисти.

Има ли голям интерес към Rails Girls Sofia и колко участници сте имали до момента?

Тъй като на всеки уъркшоп се опитваме да предоставим максимално индивидуално отношение към всеки участник, местата ни са ограничени до около 50-70. Обикновено имаме в пъти повече кандидатури. През четирите събития, които сме успели да организираме от 2013 г. до сега, са минали около 250 участнички. Сумарно кандидатурите за тези събития са около или над 1000.

Колко често организирате Rails Girls?

До момента е имало четири издания на Rails Girls Sofia – първото беше през юни 2013 г., след това през март и октомври 2014 г., както и през март 2015 г. Оформи се тенденция да организираме по две събития на година – едно пролетта и едно есента. Есенното издание обикновено се прави по време на Европейската седмица на програмирането.

Самият уъркшоп постига целите си да разклати стереотипите, но не е достатъчен, за да научи участниците на програмиране. За тази цел през март миналата година започнахме да организираме и ежеседмични срещи, след работно време, за тези от участничките, които проявяват интерес и любопитство да научат повече и евентуално да продължат развитието си в тази сфера. Тези сбирки се оказаха много успешни и продължават и до момента. Около тях се създаде една малка общност, която дава увереност и смелост на хората в нея да преследват интересите си.

На всяка от сбирките обикновено присъстват от няколко до около десетина души, включително и по-опитен инструктор и самите сбирки не са ограничени само до участнички в Rails Girls. Всяка дама с любопитство и интерес е добре дошла.

Какво се изисква от участниците?

Любопитство и желание да пробват нови неща, както и смелост, за да излязат от зоната си на комфорт. Предразсъдъците и скептицизмът пречат много. И аз съм скептичен и с предразсъдъци и ако не знаех това, което знам в момента, вероятно нямаше да имам смелостта да пробвам участие в Rails Girls събитие. Съветът ми към четящите това е да не бъдат като мен, а да пробват нови неща смело. 

Какво спира жените да се занимават повече с технологии?

На първо място, смятам, че това са погрешни предразсъдъци и стереотипи, насаждани от ранна детска възраст, за това какво е и какво не е "типично женска" професия. Не мисля, че женският мозък отстъпва с нещо на мъжкия в сферата на науките и технологиите. По-скоро е обратното. В резултат на тези предразсъдъци, човечеството прахосва един огромен потенциал.

В момента в IT сферата съществува дисбаланс. Различни проучвания дават различни данни, но повечето се обединяват около това, че под 30% от програмистите са жени. Този дисбаланс води до утвърждаване на погрешните стереотипи и до създаване на работна среда, която не е приветлива за една жена. Изисква се полагане на усилие една фирма да направи работната атмосфера подходяща и да се отнася с необходимото уважение към личното пространство и нуждите на жените. Не всички компании полагат това усилие и това отблъсква потенциални кадри.

И не на последно място, пречка е и погрешното усещане, че за да станеш програмист, трябва да изоставиш всичко друго в живота си и да му се посветиш изцяло – вярванията си, интересите си, социалния си живот. Това не е нужно. Дори не е задължително човек да си сменя професията, за да се научи да програмира. Програмирането е просто инструмент – нещо, което може да ви помогне да реализирате идеите си по-ефективно и в по-голям мащаб.

На фона на голямото търсене на кадри в IT сферата смятате ли, че е необходимо да има специална политика за насърчаване на жените в технологиите?

Да, смятам, че такава политика е необходима, поради причините, които вече изброих. Някои хора твърдят, че да се организира събитие, което е само за жени, е сексистко и дискриминационно. Проблемът е, че съществуващите предразсъдъци и дисбаланс отблъскват дамите, които се колебаят дали да пробват или не. Затова е необходимо да се положи това допълнително усилие и да се работи за създаване на тази приветлива среда, в която хората да се чувстват по-сигурни и уверени в себе си, че това място е за тях.

Тази година ще участвате на събитието TEDxMladostWomen 2015. Какво да очакваме от Вас?

На TEDxWomenMladost 2015 ще разкажа накратко за общността, която се роди около Rails Girls Sofia и учебните групи, както и какви успехи постигат участниците там. Ще дам конкретни примери с три наши участнички, които, вярвам, ще са силно мотивиращи за слушащите да преследват по-уверено интересите си и да са по-смели в изследването на непознати територии.

Investor.bg е медиен партньор на TEDxMladostWomen

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:39 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
substantivos
преди 8 години
профи кредит между специалноЗдравейте г-жа и г-н има всичко хора, които звук се нуждаят от финансиране, съм на разположение за персонална оферта и дори всички хора, че неговата банка забранени бързо свържете се с този ризница: rodrigue.alexandre02***outlook.frЗа повече информация. Благодаря ви и добър вечер ви е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
redcretin
преди 8 години
Кво да кажа, неизвестни хорица си представят че за 2 дни ще въведат дамите в програмирането... смешки :)Разни нереализирали се люде се пробват с евтин популизъм, без да осъзнават че това е сексизъм с обратен знак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още