IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Байдън иска координиран подход в надзора на криптовалутите

В публикувано становище от Белия дом не успяват да зададат ясна посока на регулациите

15:37 | 09.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Al Drago/Bloomberg</em></p>

Снимка: Al Drago/Bloomberg

Очаква се американският президент Джо Байдън в сряда да обяви план, с който да нареди на правителствени агенции да проучат подробно въпросите около бързорастящия криптопазар – от евентуалното създаване на дигитален долар до борбата с незаконното финансиране, съобщава Bloomberg.

Указът на Белия дом, чийто параметри са очертани от публикувано становище, ще бъде издаден на фона на увеличаващите се призиви от индустрията президентството да поеме водеща роля в задаването на политиките в сектора на дигиталните активи. Това е и първи опит за създаване на координирана правителствена стратегия, въпреки че така и не успява да зададе ясна посока на регулациите – нещо, за което криптофирмите настояват.

Вместо това заповедта ще инструктира институции, сред които финансовото и търговското министерство, да направят проучвания по редица теми, включително за плюсове и минуси на дигиталния долар. Също така в нея ще се настоява за направата на изследвания и препоръки за политики по редица въпроси от защитата на потребителите до борбата с незаконното финансиране. Целта е властите да се възползват от възможните ползи на дигиталните активи, като в същото време се адресират рисковете, се казва в публикуваната информация за документа.

Очаква се самият указ да бъде подписан от Байдън по-късно в сряда.

Междувременно криптопазарът продължава да се радва на ръстове, след като по-рано вчера на сайта на финансовото министерство предварително бе публикувано становище на министър Джанет Йелън във връзка с указа, което обаче по-късно бе изтрито.

Към 14:40 ч. българско време биткойнът се търгува за 42 174 долара, което е ръст от 8,7% за последните 24 часа. Рипълът поскъпва с 3,7%, а етерът с 6,6%.

Във вече премахнатото съобщение с дата 9 март министърът Джанет Йелън посочва, че зададеният подход „ще подкрепи отговорните иновации, които могат да доведат до значителни ползи за страната, потребителите и бизнеса“.

„Финансовото министерство ще работи за насърчаването на по-справедлива, по-приобщаваща и по-ефективна финансова система, като в същото време надграждаме нашата продължаваща дейност в борбата с незаконното финансиране и предотвратяване на рискове за финансовата стабилност и националната сигурност“, се казва още в текста.

Агенциите ще разполагат с 60 до 180 дни, за да изготвят докладите си в зависимост от това колко сложни за поставените им теми за разглеждане, съобщи във вторник високопоставен представител на администрацията в разговор с репортери. След като докладите бъдат завършени, администрацията планира бързо да приложи препоръките, коментира друг запознат, който обаче не даде повече подробности за времевата рамка.

„Съединените щати трябва да поддържат технологично лидерство в това бързо разрастващо се пространство, подкрепяйки иновациите, докато се смекчават рисковете за потребителите, бизнеса, широката финансова система и климата“, се казва в текста, публикуван от Белия дом.

Въпреки че засега указът поставя Белия дом в центъра на криптополитиките, остава неясно какъв напредък може да бъде постигнат по темата, като се имат предвид предстоящите ноемврийски междинни избори и възможността демократите да изгубят контрола си в Конгреса. Въпреки че републиканците също признават нуждата от регулации, те често подкрепят не толкова строг подход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още